Srub na Písařově vrchu nenašli ani památkáři

Památka, kterou nenajdou ani sami památkáři – i to je výsledek jednoho z našich pátrání. Vydali jsme se totiž hledat jedinečný a vzácný srub, který se skrývá v lesích na Rakovnicku. Zblízka jsme si tak vyzkoušeli terénní práci památkářů. A ani ti cenný srub, který už mohou chránit, nemohli uprostřed hvozdů najít.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srub je unikátní svým minimalismem

Srub je unikátní svým minimalismem | Foto: Národní památkový ústav

Pokřikujeme na sebe skrz husté křivoklátské lesy a všichni tři i s rozhlasovým fotografem a památkářkou Evou Volfovou se prodíráme houštinami a šplháme do strmého Písařova vrchu. „Hledáme srub, který je tak trochu netradiční. Jde o maličkou loveckou chatu,“ zdůrazňuje Eva Volfová.

Srub stojí uprostřed lesů už od konce 18. století a památkáři ho objevili teprve asi před deseti lety. Jde o jedinou loveckou chatu se statutem kulturní památky, navíc na seznamu ohrožených objektů.

„Srub je zajímavý svým minimalismem. Má sedlovou stříšku, která je upevněna na čtyřech roubených stěnách s vchodovými dveřmi a malými okýnky do stran. Ta zřejmě potřeboval písař, který tuto stavbu obsluhoval,“ popisuje Eva Volfová. „Dnes si myslíme, že kopec byl dřív nezalesněný a že z něj byl dobrý výhled na lov. Ve srubu měl sedět písař a zapisoval počty ulovené zvěře,“ dodává.

Michaela Vetešková s Evou Volfovou se baví o památkově chráněné chatě | Foto: Filip Jandourek

Dnes to tu však vypadá docela jinak. A jakmile se s pracovnicí Národního památkového ústavu vydýcháme, pokračujeme ve stoupání směrem ke srubu. I když má Eva Volfová za dvacet let práce daný region téměř v malíku, přesto si není jistá, kde přesně chata stojí.

A jak vlastně památkáři srub objevili? „Kolega, který sem od dětství jezdil, se o něm dozvěděl od místních starousedlíků. Když stavbu uviděl, bylo mu jasné, že nic podobného jsme ještě nezaevidovali,“ vypráví Eva Volfová.

„Srub byl tehdy v poměrně špatném stavu. Měl rozbitou střechu, ztratil štíty a horní roubený věnec byl zcela poškozen. Byl takřka před zánikem,“ nastiňuje Eva Volfová s tím, že její kolega hned navštívil majitele, tedy Lesy České republiky. „Setkal se tam se vstřícným jednáním. Nechtěli dotaci a slíbili, že provedou drobné opravy.“

Srub skrytý mezi stromy často nenajdou ani památkáři | Foto: Národní památkový ústav

Naposledy se tady byli památkáři podívat začátkem jara. Srub našli až napodruhé asi po třech hodinách prohledávání několika vrchů. Začínáme proto tušit, že naše pátrání bude tentokrát neúspěšné. Na konci léta je Písařův vrch hustě zarostlý a srub nemá orientační značení a navíc k němu nevede ani žádná stezka. Po téměř dvouhodinovém pátrání naši misi vzdáváme a musíme se spolehnout na fotodokumentaci památkářů. Eva Volfová nás s fotografem uklidňuje, že i takto vypadá terénní práce památkáře, který se musí vybavit dobrými botami, kondicí a trpělivostí.


Zvětšit mapu polohy Písařova vrchu

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme