V Lokti teče voda kontaminovaná xylenem, objevují se zdravotní problémy

Bez dodávky teplé vody budou prozatím obyvatelé sídliště v Lokti na Sokolovsku. Důvodem je kontaminace xylenem. Tato nebezpečná látka se do vody dostala, když technici vodárny natírali nádrže a nenechali je dostatečně zaschnout. Společnost chybu uznala a během dodávky kontaminované vody, nebude obyvatelům odběr účtovat. V současné době jsou kontrolní odběry v pořádku. Někteří lidé ale mají zdravotní problémy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodárna v Podolí

Vodárna v Podolí | Foto: Pražské vodovody a kanalizace

„Já mám poleptaný jazyk, rty musím stále mazat, protože mě pálí, ruce mám suché, sprchovat se člověk pořádně nemůže, manžel měl zažívací problémy,“ stěžují si místní obyvatelé.

O kontaminaci vody se obyvatelé dozvěděli až v pátek odpoledne, tedy po více než 24 hodinách, kdy se údajně toxická látka dostala do vodovodního řádu.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž 15_14 - Loket-toxická voda.mp3

Na dodávce vody společnosti Term Group je závislá tisícovka lidí z místního sídliště, domov pro seniory, mateřská škola, do které chodí 50 dětí. V mateřské škole naštěstí zasáhly kuchařky. Ty když ucítily, že voda zapáchá, kontaktovaly zástupce společnosti, která vodu dodává. Zástupci společnosti údajně uvedli, že vodě nic není. Přesto ji kuchařky raději nepoužívaly.

„Všechno nádobí, které omyly teplou vodou, omyly poté i studenou vodou,“ říká zástupkyně ředitelky mateřské školy Jana Koudelková.

Zástupce společnosti Term Group, která vodu dodává, Radek Hejma chybu připouští. Uvedl, že podobný nátěr prováděli před několika lety a zápach během pár dnů vymizel. V tomto případě se ale tak nestalo:

Podle vodárenské společnosti je chyba v návodu

„Na tom návodu je pouze kdy je barva nelepivá, kdy zasychá, kdy se může aplikovat další nátěr, je tam 12ti hodinová pauza. My jsme mysleli, že je to v pořádku. Největší pochybení je v tom, že jsem nekontaktoval výrobce a nenechal jsem si poskytnout kompletní návod.“

Společnost Term Group čeká na rozhodnutí Krajské hygienické stanice v Karlových Varech. Pokud ta dovolí dodávku teplé vody obnovit, dočkají se jí lidé během několika hodin. Poteče ale z náhradního zdroje, kontaminované nádrže zatím zůstanou mimo provoz.

Andrea Strohmaierová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme