V noci bude možné vidět meteorický roj Perseidy, na obloze se jich objeví desítky

Krásnou podívanou nabídne nebe v noci z pondělí na úterý. Meteorický roj Perseidy, který v těchto dnech křižuje oblohu, bude mít právě dnes večer svůj vrchol. Za jedinou hodinu jich bude možné zpozorovat i několik desítek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorický roj | Foto: Petr Horálek, Miloslav Druckmüller

Padá hvězda, něco si přej. Útvary podobné padajícím hvězdám můžeme v těchto dnech vidět na noční obloze. Ale zdání klame. Jsou to perseidy, a to podle astronoma Jana Píšaly z Brněnské hvězdárny rozhodně nejsou hvězdy, ale meteory.

„Meteor je úkaz, který má podobu zářící šmouhy na nebi, ve skutečnosti se jedná o drobná tělíska, nejčastěji v rozměru prachových zrnek, která vstupují do pozemské atmosféry,“ vysvětluje.

Zahřáté okolí zrnka pak září a poskytuje náramnou podívanou. I přes to, že roj má dnes své maximum a bude možné spatřit až několik desítek meteorů, je nutné zvolit k pozorování vhodné místo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti pozorovat na noční obloze Perseidy informovala redaktorka Kristýna Sládečková

„Je nejlepší vyrazit někam na místo s výhledem s co nejlepším výhledem na noční nebe, ideálně na jihovýchod, zaklonit hlavu, lehnout si třeba na karimatku a být někde pod skutečně tmavou oblohou, abychom zaznamenali i ty málo jasné meteory. Není úplně vhodné pozorovat z centra přesvětleného města, ale spíše se přesunout někam na periferii,“ radí astronom.

Nepříjemným zdrojem světla však může být i dorůstající měsíc, nejlepším časem k pozorování je proto doba před půlnocí, kdy srpek zapadne. „Nadšeným pozorovatelům doporučuji vyčkat až třeba do ranních hodin,“ říká Píšala.

Při pohledu na meteory rozzářenou oblohu však leckoho může napadnout, proč mají zrovna takto zvláštní název - Perseidy. Je odvozen od jejich dráhy.

Nebeská podívaná v noci nabídne desítky meteorů viditelné pouhým okem

Číst článek

„Konkrétně u Perseid mohou mít pozorovatelé pocit, jako kdyby se ty jejich dráhy sbíhaly směrem do Souhvězdí Persea nebo jako kdyby vylétaly ze souhvězdí Persea, proto ten název Perseidy,“ objasňuje Jan Píšala.

Nyní už tedy nadšeným pozorovatelům oblohy stačí najít vyvýšené tmavé místo a mít dostatek trpělivosti a štěstí. Užít si tak mohou dramatickou noční podívanou.

Kristýna Sládečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme