Zemědělci na Hané zahájili žně sklizní ozimého ječmene, kvůli počasí bude úroda menší

Na Hané začaly žně. V olomoucké městské části Nový Dvůr už končí se sklizní ozimého ječmene, který je určen především pro sladovnictví. Úrodu očekávají kvůli jarnímu počasí o něco nižší než obvykle, zhruba přes 5 tun na hektaru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklizní ozimého ječmene začaly žně na jižní Moravě. Na snímku kombajny zemědělského družstva Bulhary | Zdroj: ČTK

Po vyčištění a dosušení zamíří zrno ozimého ječmene do sladoven. Zemědělci jsou sice zatím spokojeni s kvalitou, ale ne s výnosem.

„Spokojenost, jak urostl tak samozřejmě ano, ale spokojenost s výnosem ne. Parametry od podzimu na ječmeni byly stavěné tak, že to dá 7 tun po hektaru, protože na to ječmen geneticky má. Ale vzhledem k propršenému půl dubnu a květnu, část úrody nám vzala voda, se to dnes pohybuje mírně nad 5 tunami po hektaru,“ říká agronom z Nového Dvora Lubomír Pospíšil.

Oproti předpokladům ale letošní sklizeň začala jen s minimálním zpožděním. „Dnes sklidíme ozimý ječmen a myslím takových minimálně deset dní – do 20., možná i do 22. července – budeme čekat, než dozraje řepka,“ vysvětluje Pospíšil.

„Po řepce bude následovat jarní ječmen, který je náchylný na zalámání, ten se musí sklidit první před pšenicí. A v poslední řadě pšenice. Žně se letos možná protáhnou do půlky srpna. Pak nás bude čekat další kolo – zakládání porostu řepky pro příští rok,“ říká agronom.

Tomáš Minarčík, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme