Armstrog vyhrál po šesté Tour, zelený trikot pro McEwena

Američan Lance Armstrong vyhrál jako první cyklista v historii šestkrát za sebou nejslavnější závod světa Tour de France. Na celkovém pořadí už nic nezměnila ani dnešní závěrečná etapa s cílem na pařížských Elysejských polích, kterou vyhrál Belgičan Tom Boonen.

Lance Armstrong

Lance Armstrong | Zdroj: ČTK

Dvaatřicetiletý americký cyklista ze stáje US Postal zvítězil s náskokem 6 minut a 38 sekund na Němce Andrease Klödena, třetí skončil se ztrátou bez jedné sekundy sedmi minut Ivan Basso z Itálie. Korunní princ Tour Jan Ullrich skončil až čtvrtý, po pěti druhých místech a výhře v roce 1997 poprvé mimo stupně vítězů.

O zápis do historie se kromě Armstronga postaral i domácí hrdina Richard Virenque, který jako první muž posedmé v historii triumfoval v soutěži vrchařů a patří mu puntíkovaný trikot. Bílý trikot pro nejlepšího jezdce do pětadvaceti let získal Rus Vladimir Karpec, jenž skončil celkově třináctý. Na čtvrtém místě dnes skončil Australan Robbie McEwen, jenž získal podruhé v kariéře zelený trikot pro nejlepšího spurtéra.

Jednadevadesátý ročník Tour de France dokončilo 147 závodníků ze 188, včetně obou Čechů. Třiatřicetiletý Pavel Padrnos, Armstrongův pomocník z týmu US Postal, skončil při své páté účasti na Tour na 79. příčce. Devětadvacetiletý Jan Hruška ze stáje Liberty Seguros, proměnil svůj premiérový start na "Staré Dámě" ve 117. místo.

Výsledky - 20. etapa (163 km):

1. Boonen (Belg.) 4:08:26 hod., 2. Nazon (Fr.), 3. Hondo (Něm.), 4. McEwen (Austr.), 5. Zabel (Něm.), 6. Casper (Fr.), 7. O'Grady, 8. Cooke (oba Austr.), 9. Mori (It.), 10. De Groot (Niz.), ...81. Hruška všichni stejný čas, 117. Padrnos (oba ČR) - 19.

Konečné pořadí:

1. Armstrong (USA) 83:36:02 hod., 2. Klöden (Něm.) -6:19, 3. Basso (It.) -6:40, 4. Ullrich (Něm.) -8:50, 5. Azevedo (Port.) - 14:30, 6. Mancebo (Šp.) -18:01, 7. Totschnig (Rak.) -18:27, 8. Sastre (Šp.) -19:51, 9. Leipheimer (USA) -20:12, 10. Pereiro (Šp.) -22:54, ...79. Padrnos 2:16:19, 117. Hruška 2:56:01.

Nejlepší vrchař (puntíkovaný trikot): 1. Virenque (Fr.) 226 bodů, 2. Armstrong 172, 3. Rasmussen (Dán.) 119.

Bodovací soutěž (zelený trikot): 1. McEwen 272, 2. Hushovd (Nor.) 247, 3. Zabel (Něm.) 245.

Nejlepší mladý jezdec (bílý trikot): 1. Karpec (Rus.) 84:01:13 hod., 2. Casar -3:32, 3. Voeckler (oba Fr.) -6:01.

Nejlepší tým (tři nejlepší jezdci): 1. T-Mobile 248:58:43 hod., 2. US Postal -2:42, 3. CSC -10:33.

Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít