‚Sláva hrdinům.‘ Ukrajinci nakonec budou mít slogan, který vadí Rusku, na vnitřní straně dresů

Ukrajinská fotbalová federace uvedla, že po dohodě s UEFA se nakonec slogan „Sláva hrdinům“ na jejích dresech na mistrovství Evropy objeví. Evropská fotbalová unie ve čtvrtek nařídila Ukrajincům heslo z dresů odstranit po stížnosti Ruska, kterému se nelíbily ani další prvky včetně mapy zahrnující i poloostrov Krym. Ten Rusko považuje za své území.

Kyjev/Nyon Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský dres pro fotbalové EURO 2020 | Foto: Facebook - Andri Pavlenko | Zdroj: Reuters

Jednání s fotbalovou unií byla podle prezidenta ukrajinské federace Andrije Pavelka nesmírně komplikovaná, ale i tak se podařilo oběma stranám dojít ke kompromisu. Z Pavelkova příspěvku na facebooku vyplývá, že slogan Sláva hrdinům bude na vnitřní straně dresu a bude součástí ozdobného prvku společně s mapou Ukrajiny, trojzubcem a heslem „Sláva Ukrajině“.

Pavelka také zdůraznil, že nápisy  Sláva hrdinům a  Sláva Ukrajině budou i na milionech již vyrobených dresů, které se budou prodávat po celém světě.

Itálie po naprosté dominanci porazila v úvodním utkání Eura Turecko 3:0

Číst článek

UEFA ve čtvrtek uvedla, že slogan  Sláva hrdinům je jasně politický a požadovala, aby ho Ukrajina odstranila. Naopak jí nevadilo provolání  Sláva Ukrajině, které podle ní samo o sobě politické vyznění nemá a pro využití na dresech ho schválila již v roce 2018. Vadilo jí však spojení obou hesel.

Formulace  Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům! se stala jedním z hlavních hesel demonstrací na kyjevském Majdanu v roce 2014 namířených proti tehdejšímu prezidentovi podporovanému Kremlem Viktoru Janukovyčovi.

Moskva si také tyto slogany spojuje s nacionalistickými skupinami, které během druhé světové války bojovaly proti Sovětskému svazu.

Také ruské výhrady týkající se vyobrazení mapy Ukrajiny, která zahrnuje i Krym, UEFA nevyslyšela. Rusko Krym připojilo v roce 2014, Západ ale tento krok považuje za porušení mezinárodního práva a zavedl kvůli němu proti Rusku sankce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme