Amnestii zvažují i v Polsku. Omilostnit chtějí fotbalové fanoušky

Polský fotbalový svaz plánuje amnestii pro fotbalové fanoušky. Prominutím některých svazových trestů chtějí funkcionáři získat jejich přízeň. Fanoušci totiž v minulosti asociaci hlavně kvůli korupci ostře kritizovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polští fanoušci na utkání fotbalového Eura 2012 Česko - Polsko | Zdroj: ČTK

Šéf fotbalového svazu navrhuje, aby byly prominuty tresty pro kluby, které byly v minulosti potrestány za řádění svých fanoušků.

Amnestie by se také dotkla příznivců, kteří mají zákaz cestování na venkovní zápasy svého klubu. A mělo by se i zrušit nařízení, že některá riziková utkání se hrají bez diváků.

„Je nám jasné, že fotbalový zápas je od toho, aby si ho lidé užili. Aby si na něm zazpívali, zakřičeli. Ale musí zůstat fanoušky," říká šéf svazu Zbigniew Boniek. Amnestie by se v žádném případě netýkala chuligánů, kteří byli v minulosti za své chování na stadionu soudně trestáni.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nápadu amnestovat polské fotbalové fanoušky mluvil na Radiožurnálu Petr Vavrouška

Nové svazové vedení si tímto způsobem chce získat přízeň fanoušků, kteří v minulosti tuhle organizaci hlavně kvůli korupci hodně kritizovali a dokonce požadovali její zrušení.

Reakce expertů a politiků jsou různé, někteří tento krok vítají, jiným se nelíbí. "Podle mého jde o kontroverzní nápad. Určitě o tom budu ještě s šéfem svazu mluvit," uvedla ministryně sportu Joanna Mucha, která chce nulovou toleranci pro fotbalové chuligány. I proto byla Boniekovou myšlenkou zaskočená, protože ji s ní nikdo nekonzultoval.

Polsko má s fotbalovými výtržníky dlouhodobé a velké problémy. Policie musí velmi často zasahovat na stadionech i během domluvených pouličních bitek příznivců jednotlivých klubů. Jenom během loňského roku dostalo 300 chuligánů soudní zákaz vstupu na stadion. Na ty by se amnestie nevztahovala.

Petr Vavrouška, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme