EL: Liberec v úvodním zápase o dva góly prohrával, přesto z Freiburgu veze bod

Fotbalisté Liberce se po sedmi letech kuriózním utkáním vrátili do skupinové fáze evropských pohárů. Hráči Slovanu v zápase chyb po prvním poločase prohrávali o dvě branky, trefy Kalitvintseva a Rabušice ale zajistily Severočechům konečnou remízu 2:2.

Julian Schuster z Freiburgu oslavuje se spoluhráči úvodní gól proti Liberci v zápase základní skupiny Evropské ligy | Zdroj: ČTK

Liberec vstupoval do utkání v dobrém herním rozpoložení, kromě dosavadních úspěchů v předkolech atraktivní soutěže se mu daří také v domácí Gambrinus lize, kde mu zatím patří třetí příčka. To Freiburg se v domácí soutěži trápí a krčí se až na předposledním místě ligy.

Vylepšit náladu si chtěli svěřenci trenéra Streicha právě v pohárovém utkání proti Liberci. V tom svému týmu nepomohli zranění čeští krajánci Darida s Pilařem, v základní sestavě naopak poprvé v sezoně nastoupil obránce Pavel Krmaš.

První poločas ovládl Freiburg

V první půli byl aktivnějším celkem Freiburg, notně mu k tomu však přispívaly chyby Libereckých. První šanci si domácí vypracovali po šesti minutách hry, Kerk ale z levé strany jen těsně minul, stejně tak jako o chvíli později z podobného místa zakončující Günter.

Blízko otevření skóre byl také krajní obránce Sorg, s jeho kličkovanou ve vápně brankáře Kováře si liberecká obrana poradila až na poslední chvíli.

Do vedení se tak německý tým dostal až v polovině první půle. Výrazně se pod to podepsal obránce Kušnír, který při pokusu vyvézt míč na polovinu soupeře chyboval a následně ve vápně fauloval unikajícího Güntera. Rozhodčí bez váhání odpískal penaltu, s jejímž proměněním neměl nejmenší problém Julian Schuster - 1:0.

Po zbytečné ztrátě míče padl také druhý gól domácích. Tentokrát vyrobil hrubku ve středu hřiště Sackey, míč vybojoval Mehmedi a z dálky překonal gólmana Kováře. Strážce liberecké svatyně ale v souvislosti s druhou inkasovanou brankou rozhodně nemůže mít čisté svědomí.

Snížení zařídil Kalitvintsev

Severočeši na trefy domácích ve zbytku poločasu reagovat nedokázali. Blízko gólu byl jedině Delarge, který po Rabušicově centru z levé strany ve výborné pozici selhal. Po první půli tak Freiburg hájil pohodlné vedení 2:0.

Do druhé půle vstoupil Liberec mnohem lépe, Freiburg naopak nepůsobil ani zdaleka tak jistě jako v první pětačtyřicetiminutovce. Přesto se Slovan dlouho nemohl dostat do vyložené gólové příležitosti.

Platilo to i v 67. minutě, přesto už se tou dobou Šilhavého svěřenci radovali ze snížení na 1:2. Pomohla jim k tomu obrovská chyba domácího brankáře Baumanna, kterému pokus prudce, ale z velké dálky střílejícího Kalitvintseva propadl do brány.

Mehmedi dopřál hostům vyrovnání

Po šťastné trefě hostům stouplo sebevědomí a bylo jasné, že se budou v příštích minutách hnát za další trefou. Té se za dalších sedm minut skutečně dočkali, chyba, která stála za vyrovnáním, však byla ještě více zarážející než Baumannův kiks po střele Kalitvintseva. Autor druhého gólu Freiburgu Mehmedi nepochopitelně přihrál před vlastní bránu zcela volnému Rabušicovi, který suverénně zakončil a vyrovnal tak na 2:2.

V 77. minutě mohl střelec vyrovnávající branky Rabušic zápas dokonce otočit, když se po centru Kušníra dostal do jasné gólové pozice. Liberecký útočník ale další trefu odmítl, když ani nadvakrát nedokázal přidat třetí branku.

Hned vzápětí liberecké šance na zisk tří bodů ještě vzrostly, během dvou minut totiž střídající Guédé uviděl dvě žluté karty a výrazně tak oslabil svůj tým. Přesto čtyři minuty před koncem ještě pořádně zatrnulo také hostům. Akci Freiburgu ale utnul hvizd rozhodčího, který odpískal ofsajd.

V závěrečných minutách o sobě dali vědět ještě střílející Fleišman a faulující Rybalka. Druhý jmenovaný v první nastavené minutě inkasoval druhou žlutou kartu, a tak se alespoň na pár vteřin počet hráčů v poli vyrovnal.

V posledních okamžicích už se ale stav zápasu nezměnil, a tak se Liberec v úvodním utkání základní skupiny Evropské ligy rozešel s německým Freiburgem smírně 2:2. Ve druhém duelu skupiny H zvítězila favorizovaná Sevilla na hřišti portugalského Estorilu.

Fotbalová Evropská liga - 1. kolo:

Skupina H:

SC Freiburg - Slovan Liberec 2:2 (2:0)
Branky: 23. Schuster z pen., 35. Mehmedi - 67. Kalitvincev, 74. Rabušic. Rozhodčí: Balaj - Gheorghe, Artene (všichni Rum.). ŽK: Schuster, Guédé - Rabušic, Kušnír, Rybalka, Kelič. ČK: 78. Guédé - 90. Rybalka. Diváci: 15.000.

Freiburg: Baumann - Sorg, Krmaš, Ginter, Günter - Schmid, Fernandes, Schuster, Kerk (66. Guédé) - Mehmedi (89. Coquelin), Hanke (79. Freis). Trenér: Streich.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey (62. Kalitvincev)- Delarge, Rybalka, Pavelka, Frýdek (46. Šural) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít