Kvalifikační zápas bude sledovat i brankářský odborník FIFA Vencel

Petr Čech odmítá dnešní zápas kvalifikace mistrovství světa proti Italům označovat za svůj souboj s Gianluigim Buffonem. Ale právě na obou brankářích bude hodně záviset konečný výsledek a jejich výkony se budou dát pěkně porovnat, vždyť budou v Praze na Letné stát a skákat sto metrů od sebe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Chelsea vyhráli Evropskou ligu, triumf slaví i brankář Petr Čech | Zdroj: Reuters

A zvědavý na to bude i Alexander Vencel mladší, bývalý československý reprezentant a v současnosti odborník Mezinárodní fotbalové federace FIFA. „Pracuji pro FIFA už třetí rok, mám zodpovědnost za program, který se jmenuje Goalkeeping, a tento program má na starosti školit trenéry brankářů. Takže za ně mám zodpovědnost,“ popisuje své úkoly Alexander Vencel.

Program vlastně pomáhá určovat, jak se bude styl fotbalových brankářů měnit a vyvíjet. Poslední opravdu radikální změnu zažil šestačtyřicetiletý Slovák ještě jako hráč. Když zakázali brankářům po přihrávce od spoluhráče chytit míč rukou, museli se naučit lépe hrát nohama. Dnes je to samozřejmost i proto, že gólman často musí vybíhat do pole a suplovat posledního obránce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexander Vencel bude sledovat souboj Čecha s Buffonem

„Určitě je to trend a dnes bych řekl, že musí brankáři umět víc než hráči. Z jednoduchého důvodu, musí být stejně dobří jako ostatní hráči a musí být ještě dobrými brankáři.“

Dva takoví, co patří mezi absolutní světovou špičku, se potkají dnes večer na Letné. A ani Alexander Vencel si netroufne posoudit, jestli je Čech nebo Ital Buffon nejlepším brankářem světa.

„Dnes se nedá říct, kdo je nejlepším brankářem světa. Petr Čech podává fantastické výkony v Anglii, přizpůsobil se ostrovnímu stylu. Každá ta zem má svá specifika, kterým se ti brankáři musí přizpůsobit, a to srovnání se proto nedá udělat. Stejně jako se nedá porovnávat Plánička s Casillasem.“

Mezi Čechem a Buffonem jsou drobné rozdíly

Co ale garant programu FIFA pro trenéry brankářů porovnat umí, to jsou osobité styly Gianluigiho Buffona z Juventusu Turín a Petra Čecha z londýnské Chelsea.

„Petr musí v anglické lize vybíhat na centry, je tam hodně velkých hráčů. Na čáře jsou oba velmi dobří. Zákroky z blízkosti řeší oba dva dobře. Možná Petr využívá více své nohy při zákrocích. Buffon je takový klasický brankář, který chytá stále více rukama. Oba dva jsou tak komplexní brankáři, že kdybych si měl vybrat jednoho, který by měl hrát v mém týmu, tak se moc daleko nedostaneme.“

Teď jde o to, jestli čeští reprezentanti vůbec přinutí Buffona jeho umění ukázat. Utkání Česko-Itálie začne na Letné ve 20.45. Pražský dopravní podnik tam posílí dopravu a my vám nabídneme přímý přenos celého zápasu.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme