Extraligu okusil první hokejista z Austrálie

Až do roku 1990 nepoznala tuzemská nejvyšší hokejová soutěž žádného hráče z ciziny. Od sametové revoluce si extraligu ovšem vyzkoušely už víc než dvě stovky cizinců. Za ty nejexotičtější a nejenom podle vzdálenosti mohli být do včerejška považováni Japonci Hirojuki Murakami a Junji Sakata, kteří kdysi oblékli dresy Kladna a Plzně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci HC Vítkovice Steel | Foto: HC Vítkovice

To už ale neplatí. Titulem nejexotičtějšího cizince se nově může honosit Nathan Walker. Teprve sedmnáctiletý útočník je z Austrálie a hned ve svém prvním extraligovém startu za Vítkovice si připsal proti Mladé Boleslavi asistenci.

"Já jsem hrál přípravu, tak jsem na to byl zvyklý. Takový hokej nemáme a nikdy nebudeme mít, pro mě je to hodně dobře," pochvaloval si útočník, který začínal s hokejem v Sydney v šesti letech, a to i přesto, že jeho táta hrál ragby.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Nathanem Walkerem mluvil po utkání s Mladou Boleslaví Radim Sajbot

Jenže u tehdy malého Nathana zvítězila snaha vyrovnat se bráchovi. Velmi brzy bylo jasné, že na australské poměry jde o výrazný talent, který bude muset do světa. A tak v pouhých třinácti letech zamířil do Vítkovic.

"V Austrálii mě trénoval nějaký Slovák, který se znal s koučem vítkovické juniorky. Ten říkal, že mám přijet, a tak jsem přijel," popisuje lapidárně svou cestu do Evropy Walker.

V současné době bydlí na jednom ostravském internátu, kde pozorně v těchto dnech sleduje mistrovství světa v ragby. A i když největším oříškem pro něj byla čeština, naučil se jí dobře. Sám totiž ví, že v cestě za svým snem se musí učit víc než jiní.

"No já bych chtěl hrát NHL, ale uvidíme," svěřil se se svým přáním Nathan Walker.

Trenér chválí Walkerovu ofenzivu

Našlápnuto má podle trenéra Mojmíra Trličíka dobře. Loni v juniorské extralize například nastřílel v jednom zápase šest gólů a v dubnu byl vyhlášen nejlepším hráčem vítězné Austrálie na mistrovství světa druhé divize mužů.

"Je to kvalitní hráč směrem dopředu, hbitý, rychlý, má překvapivou střelu, zkrátka velmi dobrý," chválí debutanta Mojmír Trličík.

A ještě jedna perlička. I když se o tom v jeho domovině nebude mluvit ani psát, Nathan Walker se stal také vůbec prvním Australanem, který kdy hrál hokej v nějaké profesionální západoevropské soutěži.

Radim Sajbot, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme