V Jablonci nad Nisou se pojede finále závodu světové série ve fourcrossu

Také dnes se v jabloneckém bikeparku na Dobré vodě představí ti nejlepší fourcrossaři planety. Koná se tam totiž závod prestižní světové série Pro Tour v tomto odvětví terénní cyklistiky. Po včerejší kvalifikaci jsou na programu finálové jízdy. Na sever Čech dorazila kompletní fourcrossová špička, včetně českých želízek v ohni Tomáše Slavíka a Michala Marošiho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fourcrossaři Tomáš Slavík (vlevo) a Michal Maroši | Foto: Šárka Sudová

Závod světové fourcrossové série se v Libereckém kraji řadí k nejočekávanějším sportovním událostem letošního roku. Ještě před pár dny přitom hrozilo, že se prestižní podnik vůbec neuskuteční. Pondělní přívalové deště novou jabloneckou trať téměř srovnaly se zemí.

„Jel jsem se na to v noci dívat, stoupnul jsem si do první zatáčky a stál jsem v metr hlubokém korytě od vody, říkal jsem si, že to bude velká zkouška dospělosti. Vyhlásil jsem pak stav nouze na sociálních sítích,“ popisuje záchranné kroky spoluorganizátor a závodník v jedné osobě Tomáš Slavík.

Dobrovolníci, kterých se na Dobré vodě sešlo několik desítek, dokázali nemožné a původní tvář vrátili závodišti za jediný den. Silný déšť fourcrossové sjezdovce paradoxně i pomohl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejlepší fourcrossaři se sjeli do Jablonce nad Nisou, kde je čeká extra náročná trať

„Trať totiž byla hodně přeschlá a dost to klouzalo, kdežto v tuhle chvíli je všechno uhlazené do hladka a kolo na povrchu mnohem lépe drží. Pro nás je to bezpečnější, máme to víc pod kontrolou.“

Díky unikátnímu charakteru a překážkám, které se dosud v žádném ze světových závodů neobjevily, si jablonecká trať okamžitě získala oblibu zahraničních jezdců.

„Strašně se mi to líbí. Je to tak strmé, že stačí jednou šlápnout a pak už jen držíte brzdy a doufáte, že se ještě někdy zastavíte. K tomu obrovské skoky, lesní pasáž a spousta velkých kamenů. Líbí se mi každý metr,“ nadšeně vypráví nejrychlejší fourcrossařka současnosti Britka Katy Curd.

Atraktivní, ale nebezpečná

Atraktivita jde ale ve sportu ruku v ruce s nebezpečím. Na to upozorňuje jeden z nejzkušenějších jezdců Michal Maroši.

„Doufám, že se nikdo nijak vážně nezraní, protože ta trať je dost náročná, těžká a nebezpečná. Ale o to víc je samozřejmě divácky atraktivnější, doufám, že se to bude líbit.“

Finálové jízdy, ve kterých se představí vždy několik jezdců najednou, začínají v 17 hodin. Právě stavitel tratě a spoluorganizátor závodu Tomáš Slavík je největším adeptem na vítězství. V letošní sezóně prakticky nezná soupeře.

Tereza Jelínková, Šárka Sudová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme