V reprezentaci basketbalistek jsou nová jména, vrací se Bortelová

Hana Horáková a Eva Vítečková. Dvě jména, která byla v posledních letech synonymem pro český basketbalový úspěch. Obě dvě se výraznou měrou podílely na titulu mistryň Evropy z roku 2005 i o pět let později na zisku stříbrných medailí v domácího mistrovství světa. V letošní sezóně jejich reprezentační dresy ale budete na palubovkách už vyhlížet marně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České basketbalistky na ME v Polsku | Foto: Pavel Petr

Na červnovém mistrovství Evropy si totiž trenér Blažek bude muset vystačit bez jejich pomoci.

„Objevují se tady nová jména. Mluvím o Míše Staré, Tereze Vyoralové, Petře Záplavové. Musím říct, že se na práci s tímhle týmem těším,“ popisuje nové tváře ve své nominaci na evropský šampionát reprezentační trenér.

Po ukončení kariéry Horákové si letos vybrala reprezentační pauzu i Vítečková a národní tým tak chtě nechtě nastoupil na cestu velké generační obměny. Rázem se tak jednou z nejzkušenějších, na které bude stát velký díl odpovědnosti, stala i Jana Veselá.

Přehrát

00:00 / 00:00

V reprezentaci českých basketbalistek nastává generační obměna

„Vidím před sebou ještě pár let, ale už taky pomalu spěji ke konci. Takže uvidíme, kdy to přijde. Deset let to ale nebude,“ přemýšlí nad svým koncem v reprezentaci pomalu Veselá.

Než k němu ale dojde, bude muset vítězka zámořské WNBA splnit na nadcházejícím červnovém mistrovství Evropy očekávání, která do ní reprezentační trenér vládá.

Pomoci by jí v tom měla i rozehrávačka Veronika Bortelová, která se do týmu vrací po dvouleté mateřské přestávce.

„S malou ‘na krku‘ to nebylo až tak čekané. Ale jsem ráda a těším se na to,“ říká členka stříbrného týmu z mistrovství světa 2010, která má být podle trenéra Blažka jeho pravou rukou, která ho bude spojovat s týmem.

„Pan Blažek tvrdí, že jsem tahounem, že dokážu družstvo strhnout. Snad se to povede i teď a splním, co ode mě očekává,“ doufá pouze vzrůstem nejmenší hráčka ze sedmnáctičlenné nominace.

Kádr bude během nadcházejících sedmi přípravných zápasů proti Ukrajině, Kanadě, Číně, Lotyšsku a Rusku zredukovaný v první polovině června na konečnou dvanáctku. Právě ta pak vyrazí do Francie ověřit na evropském šampionátu v praxi, jakže se ona generační obměna vydařila.

Mirko Vasić, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme