Při výchově úspěšného sportovce je třeba zdolat mnoho překážek

Vychovat špičkového sportovce není žádná legrace a těm, kterým se to podařilo v českých podmínkách, patří obdiv. Základem je samozřejmě chuť dětí, aby se hýbaly. Pak přicházejí další nástrahy, ať už finanční nebo související s růstem a dospíváním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K. Svobodová, M. a L. Rysulovi na SP v Liberci | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

„Od čtyř jsem začala zkoušet běžky a jednou se nás mamka ptala, jestli chceme dělat sjezdovky, nebo běh na lyžích, tak jsme si vybrali běh na lyžích, protože ten je rozhodně lepší,“ říká desetiletá Marie Rysulová. A našla tyto důvody. „Příroda, rychlost hodně kamarádů, někdy je tam strašná sranda.“

Tedy to, co se dá zažít i v jiných sportech. Ale při vší úctě k nim, příroda a hory jsou příroda a hory. Zvlášť pokud se tam narodíte a vyrůstáte. V případě těchto děvčat má tedy jejich oddíl napůl vyhráno. Lyžování je baví, závodit chtějí a zlepšovat se také.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lyžařských začátcích se bavil na SP v Liberci s mladými běžkyněmi Tomáš Kohout

„Když trénuješ s těma lepšíma, tak jsi čím dál tím lepší, než kdybys trénovala s těma horšíma a říkala si, tak super, teď jsem jako dobrá,“ říká druhá desetiletá dívka Kateřina Svobodová. Když už mladí sportovci mají chuť podstupovat tvrdý trénink, mohou narazit na jinou potíž.

„Je to drahý sport, je potřeba do toho trochu investovat a opravdu to není jednoduché pro některé rodiče, aby to ufinancovali,“ říká Luboš Rysula. Táta Marie a také Elišky. I ona závodí na lyžích. Nákup základního vybavení pro malého běžkaře vyjde i na několik tisíc. Není to o moc levnější než pro sjezdaře.

Lyžování dražší než golf

„Možná bych řekl, že je to na stejné úrovni. Srovnávali jsme golf a běžecké lyžování a vyšlo nám dráž běžecké lyžování.“

S návratností, pokud bychom mysleli jenom finance, se počítat nedá. Ale s tím, že se z malého lyžaře stane reprezentant, už to může být lepší. Pokud překoná tu spoustu záludností mezi závody žákovskými a Světových pohárů.

Tomáš Kohout, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme