Genetická stopa lovců z ‚českých‘ hrobů před 20 000 lety vymizela. Po nich přišli jiní ze západu Evropy

Lovci mamutů opustili Dolní Věstonice asi před dvaceti tisíci lety. Potom jejich genetická stopa končí a na jejich místo přišli jiní lovci ze západu Evropy. Nové podrobnosti o pravěkých lidech po celé Evropě přináší mezinárodní studie ve vědeckém časopise Nature. Podíleli se na ní i vědci z brněnského archeologického ústavu Akademie věd.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lebky jedinců z trojhrobu v Dolních Věstonicích

Lebky jedinců z trojhrobu v Dolních Věstonicích | Foto: Martin Frouz | Zdroj: Archiv Archeologického ústavu AV ČR, Brno

Zkoumání archaické DNA přináší stále nové poznatky. Aktuálně se vědkyně a vědci soustředění kolem Cosimo Postha a Svante Päaba, nositele Nobelovy ceny za paleogenetiku, zaměřili na to, jak se změnilo rozložení populací a jejich genetický profil po poslední době ledové zhruba před 24 až 20 tisíci lety (poslední vrchol poslední doby ledové).

Náčrty „genetické historie“ Evropy už vědci měli připravené z předchozí studie. Teď díky novým metodám odběru získali kompletnější vzorky a črtu evropského genetického stromu významně doplnili.

Výzkum trojhrobu v Dolních Věstonicích v roce 1986 | Foto: Jiří Svoboda | Zdroj: Archiv Archeologického ústavu AV ČR, Brno

„Poslední glaciální maximum (vrchol poslední doby ledové) představovalo pro evropské populace kritické hrdlo láhve. Část Evropy pokrýval ledovec a permafrost zasahoval až na naše území, klima výrazně ochladlo, bylo větší sucho. Skupiny lidí se měnily a stěhovaly a zároveň se rozvíjely dál – třeba už i s novými geny,“ říká Jiří Svoboda z brněnského archeologického ústavu Akademie věd, který se už tři desítky let podílí na výzkumu ostatků z Dolních Věstonic a Pavlova a dalších studiích.

Věstonický ‚klastr‘ vymizel

Právě ostatky tří mužů z lokality Dolní Věstonice II doplnily střípek do genetické mapy Evropy. Kompletní analýza jejich genomu a porovnání s dalšími ostatky v rozsáhlé studii ukázaly, že po vrcholu poslední doby ledové genetická stopa našich lovců z Dolních Věstonic a Pavlova vymizela.

„Dominantní hypotéza je v současné době ekologická – právě pod tlakem onoho glaciálního maxima. Na území Česka řídla vegetace a odcházela stáda zvířat, tedy ubývalo zdrojů obživy. Zda se na tom podílely jiné populace, zatím nelze doložit,“ doplňuje Svoboda.

Kresebná rekonstrukce trojhrobu z Dolních Věstonic | Foto: Pavel Dvorský

A zatímco stopy věstonického klastru zmizely, jiným populacím se dařilo. „Rozpoznali jsme nový genetický profil některých západoevropských jedinců gravettské kultury, který je odlišný od jejich současníků v oblasti střední a jižní Evropy, tedy i našich tzv. lovců mamutů. Jejich genofond se po rozšířil směrem do severní a severovýchodní Evropy,“ upřesňuje Jiří Svoboda.

Další výraznou genetickou změnu vědci objevili v jižní Evropě, kde ještě během doby ledové docházelo k migracím a k lokální náhradě uvnitř lidských skupin, tedy k výměně a tím i odlišnosti genů.

Neandrtálci žili ve větších skupinách, než si vědci dosud mysleli. Lovili velké slony a sušili jejich maso

Číst článek

„V poslední fázi výzkumu se více analyzovaly vzorky z Itálie, kde je také k dispozici hodně antropologických nálezů. Tím vznikl tento ‚jemnozrnnější‘ pohled na pohyby populací ve Středomoří,“ vysvětluje Svoboda.

Celkově se vědcům podařilo díky detailnějším datům odlišit západoevropské a východoevropské lovce-sběrače.

Aby zbylo pro budoucí vědce

Při odběru archaické DNA vědci bojují s poškozením ostatků během tisíců let i s kontaminací novější DNA, která se mohla přenést při manipulaci. Tu pak musí v analýzách oddělit.

„Doplňující vzorky z našich fosilií byly odebrány v roce 2017 z kosti skalní, tedy nejtvrdší kosti lebeční, jejíž vnitřní struktura je nejlépe chráněna vůči vlivům vnějšího prostředí,“ popisuje Sandra Sázelová z brněnského archeologického ústavu Akademie věd, která se na mezinárodní studie také podílela. 

Vilém Gebauer při konzervaci jedné z lebek | Foto: Bohuslav Klíma | Zdroj: Archiv Archeologického ústavu AV ČR, Brno

Kosti jsou velmi cenné a každý odběr znamená destruktivní zásah. Je proto zásadní odebírat vzorky pro genetickou analýzu v naprosto čistém prostředí a v minimálním rozsahu.

„Díky mikroCT snímkům vzniklým při spolupráci s Institutem Maxe Plancka v Lipsku jsme mohli využít 3D model kostí skalních všech tří studovaných jedinců. 3D model jsme mohli vytisknout a na něm provést návrh vedení odběrové sondy, čímž se minimalizoval rozsah poškození okolních struktur středního a vnitřního ucha, které je tak ponecháno pro další zkoumání,“ dodává Sandra Sázelová.

Sandra Sázelová i Jiří Svoboda se podíleli jak na metodickém dohledu při odběru samotných vzorků, tak jako spoluautoři postupně doplňovali kontext nálezových okolností „českých“ hrobů a korigovali výsledné interpretace vůči našim dalším nálezům, především izolovaným lidským ostatkům, které se rovněž nacházejí v kulturních vrstvách sledovaných lokalit.

ava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme