Prázdniny byly podle meteorologů chladnější a deštivější než v předchozích třech letech

V Česku byly letošní letní prázdniny chladnější než v předchozích třech letech. Průměrná teplota za červenec a srpen byla 18,3 stupně Celsia. Méně bylo i tropických dní. Naopak více pršelo, podle Českého hydrometeorologického ústavu to byly nejdeštivější prázdniny od roku 2014. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Martina Součková.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku byly letošní letní prázdniny chladnější než v předchozích třech letech. Průměrná teplota za červenec a srpen byla 18,3 stupně Celsia (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stav povrchových vod byl na většině území lepší než loni a předloni v létě a celkový stav podzemních vod byl podle meteorologů jednoznačně nejlepší za posledních pět let.

Na dovolenou v Česku se chystají tři čtvrtiny Čechů. Nejméně z nich zamíří do Prahy

Číst článek

V červenci dosáhla průměrná teplota vzduchu 17,7 stupně Celsia, sedmý měsíc letošního roku byl podle meteorologů druhým nejchladnějším červencem za posledních deset let. Výrazně teplejší byl letos srpen s průměrnou teplotou vzduchu 18,8 stupně Celsia.

Jako celek byly letošní prázdninové měsíce chladnější než ve třech předešlých letech. V roce 2017 byla průměrná prázdninová teplota vzduchu 18,7 stupně Celsia, rok poté 20,2 stupně a loni 18,9 stupně Celsia.

Tropický den, kdy teplota alespoň na jedné z měřicích stanic přesáhla 30 stupňů, zaznamenali meteorologové o prázdninách v 28 dnech. V červenci to bylo 11 dnů a v srpnu 17. V předchozích třech letech se o prázdninách vyskytlo tropických dní více, v roce 2018 to bylo 44 a v roce 2017 a loni 32 tropických dní. Tropická noc se alespoň na jedné stanici vyskytla letos o prázdninách pouze v 15 dnech.

Srážek spadlo o prázdninách v průměru 171 milimetrů. „Jedná se o nejdeštivější prázdniny od roku 2014, kdy na našem území spadlo 193 mm srážek,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Více než 120 procent srážkového normálu 1981-2010 napršelo letos o prázdninách na Vysočině a v Moravskoslezském kraji.

Naopak méně než 80 procent normálu představoval srážkový úhrn v Ústeckém a Libereckém kraji, uvedli meteorologové. Zatímco loni byla suchem postižena převážná část země, letos šlo zejména o severozápadní Čechy a část jižní Moravy.

Rozdílné množství srážek

Stav povrchových vod byl na většině území lepší než loni a předloni v létě. Z pohledu povrchových vod rozdělují meteorologové území na dvě části.

Nebezpečí rozvodnění toků bude klesat. Směrem k víkendu se bude oteplovat, říká meteorolog

Číst článek

„V severozápadní polovině Čech se vyskytovalo nejmenší množství srážek, a tak zde byly průtoky ve vodních tocích většinou podprůměrné a pouze přechodně po srážkách průměrné. Naopak v jihovýchodní polovině Čech a na Moravě a ve Slezsku se srážky vyskytovaly mnohem častěji (a byly často i velmi vydatné) a průtoky zde byly průměrné až nadprůměrné. Stejná situace přetrvává i nyní v první dekádě září,“ uvedl ČHMÚ.

Letošní léto bylo příznivé pro podzemní vody. Začátkem července bylo v mělkém oběhu dokonce dosaženo mírně nadnormálního stavu. Poté hladina mírně poklesla, přesto zůstala po zbytek léta na normální úrovni.

Ani v tomto případě však situace nebyla na celém území stejná. Zatímco na západě a severozápadě Čech v průběhu léta převažovalo mírné až silné sucho, na zbylém území České republiky byla úroveň hladiny převážně mírně, místy až silně nadnormální, například v oblasti severní Moravy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme