Šéf hydrometeorologického ústavu: Zažíváme už šestý rok sucha, pro zásoby podzemních vod je klíčová zima

Česko vstoupilo do šestého roku sucha. Čím déle ale trvá, tím je pravděpodobnější, že další rok už suchý nebude. Myslí si to Mark Rieder, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu a člen Národní koalice proti suchu, který byl Hostem Lucie Výborné.

Host Lucie Výborné Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Platí, že čím déle suché období trvá, tím větší je pravděpodobnost, že následující rok nebude suchý,“ popisuje ve vysílání Radiožurnálu šéf Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Září bude podle meteorologů podobně jako srpen nadprůměrně teplé

Číst článek

Podle něj za sebou nemáme normální rok. „Skutečně jsme vstoupili spíše do šestého suchého roku. Sucho začalo počínaje rokem 2015,“ říká.

Předzvěstí změny přitom může být sníh v zimě. „Neopomenutelnou součástí toho, jak se bude sucho vyvíjet, je zima - zdali jsou sněhové srážky a zdali sníh zůstane ležet i v nižších polohách, protože pak pomalu odtává, a tak se doplňují zásoby podzemních vod. Což v letošním roce a loňské zimě nebylo. A byť se může zdát, že takové sucho již není, tak dokud nepřijde takováto zima, tak budeme moct mluvit o dalším suchém roku,“ vysvětluje.

Tropických dní, kdy teploty přes den vystoupají nad 30 stupňů, pak podle něj stále přibývá. „Počítáme četnost výskytů těchto tropických dní za celou historii a jedno je jisté, že jich přibývá poměrně plynule a kontinuálně,“ podotýká Rieder.

Vnímání léta se změnilo, říká klimatolog. Statistiky potvrzují, že déšť k prázdninám patří

Číst článek

Národní koalice proti suchu, jejíž je členem, se zatím podle něj sešla dvakrát nebo třikrát. Na jednání byli i premiér či ministři životního prostředí a zemědělství.

Neměli by se scházet častěji? Opatření proti suchu jsou podle něj dlouhodobou záležitostí. „Kdybychom se scházeli častěji, tak bychom to nijak neuspíšili,“ dodal.

K opatřením proti suchu patří například plánovaný vznik přehrad. Jejich stavba ale začne nejdříve za několik let. „Nemyslím si, že bude pozdě,“ uzavírá ředitel ČHMÚ.

Jak lépe hospodařit s vodou? A zažíváme letos typické středoevropské léto? Poslechněte si v audiozáznamu celý rozhovor s ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu.

Lucie Výborná, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme