Ptáci v mokřadu u Jaroměře mají mít lepší podmínky pro život. Postarají se o to pratuři

Ptačí park Josefovské louky u Jaroměře na Náchodsku má nové obyvatele. Jde o dvě samice vzácných praturů. Ochranáři přírody je na nové pastviny přivezli z rezervace v Milovicích. Díky svému způsobu života by pratuři měli vytvořit ideální podmínky pro mokřadní a luční ptáky.

Jaroměř Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik hodin trvající cesta dvou praturů z rezervace v Milovicích na Josefovské louky u Jaroměře je u konce. Mladé jalovice v dřevěné bedně netrpělivě podupávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pratuři dorazili do Ptačího parku Josefovské louky u Jaroměře na Náchodsku

„Vybírali jsme dvouletá zvířata a vybrali jsme ta nejmenší, aby se dobře nakládala," popisuje pro Český rozhlas Hradec Králové poměrně jednoduchý klíč k výběru zvířat veterinář Lukáš Pavlačík.

Zatímco v Milovicích bylo potřeba zvířata uspat a s nakládáním pomáhat bagr, v novém působišti stačilo bednu otevřít.

Pratuři budou mít zatím k dispozici asi čtyři hektary pastvin, za pár týdnů je ochranáři pustí na větší plochu mezi divoké koně. Společným spásáním vegetace vytvoří ideální prostředí pro místní ptáky.

„Na rozdíl od koní pratuři spásají i problematické rostliny, jako jsou například kopřivy. Nebo jsou schopni i redukovat vrby, které tady poměrně hodně park zarůstají,“ vysvětluje správce parku Břenislav Michálek.

Na rozdíl od běžných krav navíc nevyžadují prakticky žádnou péči. „Proto se jedná o ideální zvířata pro údržbu ptačí rezervace.“

Jednička a dvojka

Jalovice žádná jména nemají, ochranáři jim pracovně říkají jednička a dvojka. Časem k nim možná přibydou další.

Ptačí park Josefovské louky u Jaroměře na Náchodsku má nové obyvatele. Jde o dvě samice vzácných praturů | Foto: Václav Plecháček | Zdroj: Český rozhlas

„My vůbec nevíme, jak se budou pratuři v tomto mokřadu chovat. Jaký bude výsledný porost a přírodní mozaika. Až podle výsledku se zachováme. Budeme jejich počet nejspíše navyšovat.“

Zvířata prakticky okamžitě po opuštění bedny zmizela v křoví, zahlédnout je prý bude těžké i v příštích týdnech. A to i pro samotné ochranáře, kteří přitom chtějí sledovat, jak se zvířatům v novém prostředí daří.

„Musíme to obcházet kolem a sledovat,“ dodává Ota, který se o Ptačí park Josefovské louky u Jaroměře na Náchodsku stará.

Zvířata jsou za elektrickým ohradníkem, podle ochranářů mohou být potenciálně nebezpečná. Lidé by se k nim tak rozhodně neměli snažit přiblížit.

Milan Baják, Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme