Věda pro děti: Umí krokodýl vypláznout jazyk?

Krokodýli jsou velmi starým řádem plazů. Největší druh, krokodýl mořský, je dokonce největším plazem současnosti. V dospělosti měří i šest metrů a váží víc než tunu. Krokodýli jsou skvělí lovci, ty největší druhy dokážou bez problémů ulovit třeba i zebru nebo malého hrocha. Umí ale krokodýli vypláznout jazyk?

Tento článek je více než rok starý.

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krokodýl

Krokodýl | Zdroj: Shutterstock

Ne, krokodýli neumí jazyk vypláznout. Pohybovat jazykem totiž mohou jen minimálně. Je přirostlý ke spodní části čelisti pevnou membránou. Na jeho začátku je jícnová záklopka, která brání vodě vniknout do jícnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věděli jste, že krokodýl neumí vypláznout jazyk?

Protože krokodýlové potravu nežvýkají, vlastní jazyk k přijímání potravy ani nepotřebují. Jeho funkcí je udržovat zavřené hrdlo a odvádět přebytečnou sůl z těla.

Inteligentní a nebezpeční

Na krokodýlech je toho zajímavého ještě mnohem víc. Tito mohutní plazi s dlouhým ocasem, pomocí kterého plavou, tráví většinu času ve vodě. Vyhledávají hlavně pomalé říční toky a jezera. Zvládnou i pohyb na suchu, ale nejsou si tam až tak jistí.

Přirozeně se vyskytují v Africe v povodí Nilu, v jižní části Severní Ameriky, ve východní Asii a na severu Austrálie.

Věda pro děti: Dokáže slon skákat?

Číst článek

Krokodýli mají velmi silný stisk čelistí. U některých druhů jde dokonce o nejsilnější stisk ze všech živočichů.

Jsou to také poměrně inteligentní plazi. V zajetí se umí naučit povely a pamatují si různé věci. Například poznají ošetřovatele.

Jsou obdařeni celkem dobrým zrakem, sluchem i čichem. Oči, uši i nosní otvory jsou  umístěny v horní části hlavy, aby krokodýl mohl mít skoro celé tělo pod vodou a přesto vnímat, co se děje. Díky tomu je schopen se skvěle maskovat a nepozorovaně zaútočit.

Krokodýlovití nemohou posouvat čelist na stranu, a proto kořist polykají vcelku, nebo ji trhají prudkými pohyby. Mají nejsilnější trávení ze všech živočichů. Stráví třeba i krunýře želv nebo kopyta.

Největší nebezpečí? Člověk

I krokodýlům ale hrozí nebezpečí. Hlavně jejich vejcím. Spousta zvířat se jich snaží zmocnit a sežrat je. Také čerstvě vylíhnutá mláďata mají celkem vysokou úmrtnost.

Je ale pravda, že na dospělé krokodýly si jen tak někdo netroufne, i když třeba lvi, tygři a další velké kočky je ulovit dokáží.

Nejvíce je však pro krokodýly nebezpečný člověk, který ničí jejich přirozené prostředí a loví je pro maso, kůži a orgány. Naštěstí se v mnoha zemích obchod s těly krokodýlů zakázal a na jejich záchraně se dnes podílejí i zoologické zahrady, kde se krokodýli rozmnožují.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme