Jihočeští vědci budou zkoumat chování živého koronaviru. Pomohou tím zefektivnit léčbu

Už několik měsíců hledají vědci z celého světa odpovědi na otázky, které se týkají šíření koronaviru. Teď k bádání přispějí i jihočeští virologové. Jak zjistil Radiožurnál, Biologické centrum Akademie věd v Českých Budějovicích získalo nové povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Virologům umožní studovat biologické vlastnosti a chování živého viru v buňkách. To může pomoct v boji s pandemií nemoci covid-19.

Tento článek je více než rok starý.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř (ilustrační foto)

Jihočeští vědci získali od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení ke zkoumání živého koronaviru | Foto: jarmoluk | Zdroj: Pixabay

„Tím, že máme vlastní živý virus, můžeme stanovovat, kolik protilátek je skutečně účinných proti tomu viru,“ popisuje nové možnosti jihočeských vědců virolog Martin Palus. „Sérum může být dále podáno těm, kteří toto onemocnění prodělávají.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak výzkum bude probíhat? Poslechněte si rozhovor se členem vědeckého týmu

Cílem vědců bude zjistit, jaké množství protilátek je nejefektivnější při likvidaci viru. Zároveň by jejich výzkum mohl pomoci rychlejší diagnostice. Díky tomu, že jihočeští virologové jsou zapojeni do diagnostiky, mají přístup k výtěrům od pacientů. Vzorky pak používají pro získání viru za pomocí fyziologického roztoku a buněčných kultur. „Sledujeme, zda se ten virus v té dané buněčné kultuře uchytí a jestli se začne množit,“ doplňuje Palus.

Všemu ale předchází základní výzkum koronaviru. „Pokud nevíme, jak ten virus funguje, tak proti němu nemůžeme efektivně zasáhnout. Budeme detailně charakterizovat, jak se virus chová k různým typům buněk, případně imunitní reakci lidského organismu. Poznatky, které tímto způsobem získáme, jsou důležité hlavně pro to, aby se na nich dále daly stavět aplikace týkající se diagnostiky, ale zejména léčby,“ říká virolog Václav Hönig.

Nový koronavirus zkoumají vědecké týmy po celém světě. Částečně koordinace mezi týmy funguje, ale výzkumy se překrývají. Virolog Palus ale říká, že je to z důvodu některým chybám předcházet a aby se celková práce na zkoumání zrychlila.

Biologické centrum spolupracuje s Fyzikálním ústavem Akademie věd. „Fyzikální ústav vyvinul biočip, který byl původně určený pro testování vzorků potravin, na různé bakterie, viry a jiné původce nákaz. Naším úkolem bude jednak vybrat a otestovat protilátky, které virus dobře rozpoznávají a následně optimalizovat metodu, tak aby byla použitelná pro klinické vzorky, ale i pro stěry z prostředí a podobně,“ doplňuje Hönig.

Funkční prototypy nového biosenzoru by měly vzniknout do několika měsíců. Výsledky výzkumu protilátek můžou teoreticky pacientům s covidem-19 pomoct už za několik týdnů.

Jitka Cibulová Vokatá, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme