Malý krok pro člověka, velký skok pro vesmírnou turistiku. Dva slavní miliardáři míří do vesmíru

Už v neděli 11. července odstartuje pomyslný vesmírný souboj podnikatelů Jeffa Bezose a Richarda Bransona. Právě ten se jako první, týden před svými 71. narozeninami, vydá do vesmíru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Branson, majitel společnosti Virgin Galactic (foto z roku 2019) | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Richard Branson, majitel společnosti Virgin Galactic, nevyrazí na oběžnou dráhu Země, ale na takzvanou suborbitální dráhu. Společně s dalšími pěti členy posádky vyletí do výšky asi 80 kilometrů. A navíc bez klasické rakety.

Tomu, v čem poletí, někteří říkají miniraketoplán. Ten bude zavěšen pod větším letadlem, které jej v 17 kilometrech spustí. Následně se zažehnou raketové motory a ty tento miniraketoplán vynesou do výšky,“ popisuje Jan Spratek z pražského planetária pro Radiožurnál.

Svým letem chce Branson dokázat, že přichází éra kosmického turismu. Před letem neprošel žádným dlouhotrvajícím tréninkem.

„Posádka podstoupila asi tři dny fyzického a psychologického ověřování, celý tento trénink byl hlavně o tom, aby se naučili pohybovat ve stavu beztíže. Celková příprava tak byla velmi malá.“

Richard Branson o více než týden předstihne Jeffa Bezose, zakladatele společnosti Amazon a majitele kosmické společnosti Blue Origin, který se do vesmíru také chystá. Na rozdíl od Bransona ale v raketě, jeho pokus tak prý bude o poznání dramatičtější.

„Bude to v klasické vesmírné kapsli, raketa je vynese více než 100 kilometrů vysoko. Tento pokus se bude víc podobat reálnému kosmickému letu,“ srovnává Spratek.

Jan Pokorný, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme