Francie má nové naleziště dinosaurů

První vykopávky v lomech jihozápadní Francie potvrdily očekávání francouzských paleontologů: jde o jedno z nejbohatších nalezišť dinosaurů v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vykopávky odhalily více než 400 kostí, které patří nejméně třem druhům dinosaurů | Foto: Université de Rennes 1, CNRS, Didier Néraudeau

Lomy u města Angeac v departmentu Charente obsahují až 130 milionů let staré fosílie z období spodní křídy. Přestože se jeho existence předpokládala už léta, bylo naleziště objeveno teprve v lednu letošního roku. Pokrývá oblast několika stovek metrů čtverečních a první vykopávky, které probíhaly v srpnu a v září, v něm odhalily více než 400 kostí, které patří nejméně třem druhům dinosaurů. Nejvýznačnějším nálezem je 2,2 m dlouhá stehenní kost býložravého dinosaura, která mohla patřit největšímu evropskému sauropodovi. Zvíře bylo dlouhé kolem 35 metrů a vážilo asi 40 tun.

Nejčastěji se však na novém nalezišti nacházejí kosti dravých dinosaurů s délkou těla kolem 9 metrů. Kromě dinosauřích kostí tu paleontologové objevili i pozůstatky dvou druhů vodních želv a tří druhů krokodýlů. Neobvyklé je, že kromě zvířecích kostí naleziště obsahuje také fosilizované dřevo, listy a semena rostlin. Tyto nálezy umožňují rekonstruovat prostředí, ve kterém dinosauři žili a které je v tomto období v Evropě zdokumentované jen málo.

Zdroj: ScienceDaily

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme