vykopávky

vykopávky v textech na iROZHLASU

|Štěpán Macháček, Anna Jadrná |Historie

Čeští egyptologové v Abúsíru: Šest dní v týdnu pracují, sedmý zařizují vše potřebné

Čeští archeologové si v egyptském Abúsíru balí kufry. Letošní jarní sezona končí. V Egyptě nastává vlna letních veder, ve kterých se v poušti nedá pracovat. Archeologům z Univerzity Karlovy se prý i tentokrát podařily unikátní objevy. Informace ale smí zveřejnit jen egyptská památková správa a ta udržuje veřejnost v napětí. Život na vykopávkách má ale svůj každodenní rytmus.

|Štěpán Macháček |Historie

Páka i nakloněná rovina. Čeští egyptologové používají pracovní postupy staré tisíce let

Čeští egyptologové pracují v Abúsíru nedaleko Káhiry už desítky let. Na nalezišti jsou od roku 1960. K posledním unikátním objevům patří osmnáct metrů dlouhá loď pohřbená v písku nebo hrobka neznámé královny Chentkaus III. Další překvapení může přijít každou chvíli, protože jarní sezóna v Abúsíru je v plné síle. Při objevování tisíce let staré historie se ale egyptologové neobejdou bez místní pracovní síly.

|Ivana Bernáthová, Simona Bartošová |Historie

Archeologové našli pod továrnou na Valdštejnsku vesnici z doby kamenné

Vesnici z mladší doby kamenné objevili na Valdštejnsku u Turnova na Semilsku archeologové z Muzea Českého ráje. Na pozemku má brzy začít stavět další halu výrobce svítidel. Dřív než na místo vjedou bagry, snaží se archeologové zachránit, co se dá. Jan Prostředník a Pavla Mašková začali tento týden vynášet z vykopaných jam první nálezy, části opracovaných pravěkých nástrojů.

|Petra Benešová, Anna Maňourová |Historie

Obor egyptologie slaví sto let, Češi v něm patří mezi světovou špičku

Egyptologie je jedním z mála českých humanitních oborů, který se proslavil i ve světě. Čeští egyptologové patří už desítky let k mezinárodní špičce, poslední dobou dobou navíc slaví i velké objevy a úspěchy. Letos je to přesně sto let, kdy se na pražských univerzitách začal tento prestižní obor vyučovat.

|Andrea Brtníková |Historie

Archeologové objevili v karvinském šikmém kostele pohřebiště

Kvůli těžbě se v Karviné naklání kostel svatého Petra z Alkantary. Je tak šikmý, že při pohledu na jeho strop dostávají lidé závrať. Kostel je dominantou místní části Doly. Název lokality vypovídá o osudu místa - kolem svatostánku už léta nikdo nebydlí, domy jsou dávno srovnané se zemí. Přesto na tamní hřbitov právě teď míří početné rodiny. Vzpomínají nejen na zemřelé, ale i na mrtvé město, o kterém slyšeli od svých předků. Teď mají navíc ještě jedno téma k diskuzím, archeologové našli právě v šikmém kostele dávné pohřebiště.