Heydrich prý připravoval vyvraždění nadaných českých dětí

Zastupující říšský protektor a jeden z hlavních architektů holokaustu Reinhard Heydrich připravoval systematické vyvraždění tisíců nadaných českých dětí. Tvrdí to americký historik Richard Breitman, podle něhož plány na genocidu dokazují materiály, které objevil v archivech tajných služeb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničený vůz po atentátu na Reinharda Heydricha

Zničený vůz po atentátu na Reinharda Heydricha | Foto: Deutsches Bundesarchiv, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Germany

Kdyby Heydricha v roce 1942 nezabili českoslovenští výsadkáři, hrozil prý českému národu největší zločin v historii. S Richardem Breitmanem mluvil Martin Rajec ze Slovenského rozhlasu. Breitman mu řekl, že vychází také z výpovědi vysoce postaveného nacisty pražského úřadu pro otázky rasy a osídlování, důstojníka SS Georga Bügelsacka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor Martina Rajce ze Slovenského rozhlasu s americkým historikem Richardem Breitmanem.

S tvrzením, že jen smrt Heydricha zabránila tomu, aby nacisté dovedli vyvraždění českých dětí do konce, ale příliš nesouhlasí historik Milan Hauner, který žije ve Spojených státech a osobně dobu protektorátu Čechy a Morava zažil. Dokazuje to především na tom, že systematická likvidace Židů pokračovala i po Heydrichově smrti. „Heydrichova smrt nezpomalila likvidaci Židů,“ připomněl Hauner.

Nově zveřejněné informace o tom, že mělo dojít k vyvraždění tisíců českých dětí, nicméně Hauner nevyvrací. „Pokud se týče kategorie dětí, tak to slyším poprvé. Heydrich se ale rozhodně velice aktivně zabýval jinými likvidačními plány dospělého obyvatelstva. Bylo to součástí rozsáhlejších plánů, jak rekonstruovat východní Evropu,“ řekl Hauner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historik Milan Hauner v odpoledních Ozvěnách dne.

Nacisté chtěli podle amerického historika Richarda Breitmana české děti shromáždit v likvidačních táborech pod záminkou léčby tuberkulózy. I tuto zkušenost zažil Hauner. Jak ale sám říká, dopadla pro ně dobře. „Na konci války mi bylo čtyři a půl roku a poslali mě do antituberkulózní léčebny. A já jsem se tam poměrně uzdravil. Ale, jak správně říká Breitman, to byly přípravné operace. Oni potřebovali především statistický materiál pro to, aby připravili kapacity,“ dodal historik Hauner.

ak, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme