Nejslavnější Kennedyho výrok možná vůbec nepatřil jemu

Málokterý americký prezident proslul projevy jako John Kennedy. Historici se ale přou, nakolik se na jejich obsahu opravdu podílel a do jaké míry patří zásluhy spíš jeho spolupracovníkům. Nejslavnější výroky možná vůbec nebyly jeho.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historický projev prezidenta Kennedyho o Apollu ke Kongresu

Historický projev prezidenta Kennedyho o Apollu ke Kongresu | Foto: NASA

„Neptejte se, co pro vás může udělat vaše země. Ptejte se, co můžete udělat pro svou zemi.“ Asi nejčastěji připomínaná věta, kterou kdy John Fitzgerald Kennedy vyslovil, a to při svém inauguračním projevu v lednu 1961.

Až po desetiletích vyšel najevo možný zdroj Kennedyho inspirace. Když chodil na elitní střední školu Choate v Connecticutu, slyšel od ředitele věty: „Mladý muž, který miluje svou školu, se nebude ptát: Co pro mne může udělat? Ale zeptá se, co můžu udělat já pro ni?“

Přehrát

00:00 / 00:00

Pochybnosti o původnosti Kennedyho projevů shrnuje americký zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka

Upozornil na to tento týden televizní novinář Chris Mathews ve své nové biografické knize. A byl okolo toho docela velký poprask.

Historikové totiž zpochybňují Kennedyho spisovatelské kvality. Oficiálně je sice jediným prezidentem, který dostal prestižní Pulitzerovu cenu za literaturu. Jenže knihu Profily odvahy nepsal on sám, ale kolektiv akademiků a spisovatelů. Johnův otec Joe pak neváhal využít rodinného bohatství a vlivu, aby porotu Pulitzerových cen k tomu - z jeho pohledu žádoucímu - rozhodnutí přiměl.

Kennedyho projevy, včetně toho inauguračního, psal poradce Ted Sorensen. Je tedy otázkou, jestli bychom největší zásluhy za onu inspirativní větu „Ptejte se, co můžete udělat pro svou zemi“ neměli připisovat právě jemu.

Jenže Sorensen vyrůstal v Nebrasce, s Kennedym na střední školu Choates nechodil. Nemohl tedy slyšet proslov ředitele školy, který s podobnou myšlenkou přišel. V tom případě je pravděpodobné, že to opravdu byl právě Kennedy, kdo si památná slova do projevu sám zapsal, a to nezapadá do skeptického obrazu prezidenta, který jen četl to, co mu připravili jiní.

Historici se o odkaz a zásluhy prezidenta Kennedyho určitě budou přít dál. Jisté ale je, že Američané slyšeli a viděli vyslovovat inspirativní projevy právě Kennedyho. Už navždycky je budou spojovat s mladým prezidentem, který zemřel tragicky dřív, než mohl své vize naplnit.

Vít Pohanka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme