Nová naučná stezka na Příbramsku připomíná osudy politických vězňů

Přípravy na vybudování nové naučné stezky nedaleko Příbrami probíhaly tři roky. Na sedmi stanovištích se návštěvníci seznámí s příběhy lidí, které komunistický režim věznil v lágru Vojna u Příbrami v letech 1951–1961.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatá Hora

Svatá Hora | Foto: Radek Ctibor

Pod mottem Vedle místa zázraků se děly hrůzy spojuje stezka známé poutní místo Svatou Horou s nedalekým bývalým pracovním táborem pro politické vězně Vojna v Lešeticích u Příbrami.

„Chtěli jsme zatraktivnit prostředí kolem Památníku Vojna, protože spousta lidí tam tráví volný čas. Chtěli jsme, aby se dověděli o příbězích politických vězňů,“ říká Josef Hovorka, který s nápadem na vznik nové naučné stezky přišel.

Každé ze sedmi míst je spojené s jedním konkrétním životním osudem odsouzeného.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nově vzniklou naučnou stezku se na Příbramsku zajímal Radek Ctibor

„Pokusili jsme se ke každé ze zastávek umístit zároveň příběh některého z bývalých politických vězňů, abychom touto personifikací místa přiblížili životní osudy obyčejných lidí, kteří se proti své vůli stali politickými vězni,“ vysvětluje ředitel Hornického muzea Josef Velfl.

Patrně nejvýznamnějším osudem, který stezka připomíná, je osoba Františka Zahrádky. Člen ilegální skautské organizace se mimo jiné podílel na převádění osob ohrožených zatčením a v nedávné době působil jako odborný poradce na téma politických vězňů při natáčení seriálu Zdivočelá země.

„Je představitelem příbramské konfederace politických vězňů. Jinak mezi těmi jmény najdeme řadu osobností spjatých s činností ilegálního křesťanskodemokratického hnutí nebo s duchovními,“ dodává Josef Velfl.

Památník Vojna | Foto: Radek Ctibor

Nejvíc času autorům zabralo shánění lidských příběhů a informací. Přípravy na celý projekt probíhaly tři roky.

„Vážím si spolupráce s občanským sdružením Post Bellum, které spravuje projekt Paměť národa a zpracovává tyto jednotlivé příběhy. Na mně bylo už jenom najít konkrétní příběhy, které se vážou k Památníku Vojna,“ vysvětlil Josef Hovorka.

Radek Ctibor, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme