„Kriminalisté odboru hospodářské kriminality z Příbrami šetří případ zřejmě otrávené zvěře. 22. února zde byli nalezeni dva uhynulí orli mořští a liška obecná,“ přiblížil policejní mluvčí.
Uranový důl přestal fungovat v roce 1991. Prostory muzea by měly vypadat přesně tak, jako by je horníci právě opustili. Patrné je to třeba v kanceláři, kde jsou rozluštěné křížovky nebo hrnečky.
Nad Příbramskem se v neděli dopoledne prohnal vzdušený vír. Meteorologové teď zjišťují, jestli šlo o tornádo, nebo spíš o trombu. Záleží na tom, jestli se vír dotkl země, nebo ne.
Trvalo to jen pár vteřin a do země se propadla celá kuchyně i se dvěma vězni. Tak to vypadalo 1. dubna 1962 ve věznici Bytíz na Příbramsku. V poddolovaných oblastech se země občas propadne i s objekty na povrchu, tohle byl ale zřejmě zatím jediný případ na našem území, kdy zahynuli lidé.
Z věznice Bytíz na Příbramsku dnes odpoledne utekl vězeň. Policie varuje, že může být ozbrojený. Muž je trestaný za krádež a maření úředního rozhodnutí. Pohybovat se může kdekoliv v Česku.
Ve Středočeském kraji zasahují kvůli silným bouřkám desítky hasičů. Nejhorší situace je v okrese Praha-východ a na Příbramsku, kde museli hasiči vyjíždět k téměř 15 případům. Bouřky místy provázelo i krupobití.
U obce Jablonná na Příbramsku se odpoledne srazily dva větroně. Jeden nouzově přistál ve Zbraslavicích, druhý větroň dopadl do lesa, ale jeho pilot z letounu včas vyskočil a utrpěl jen lehké zranění.
Přívalový déšť způsobil problémy na Příbramsku, kde se protrhla hráz rybníka. Voda se pak prohnala obcí Kamýk nad Vltavou. V okolí zkomplikovala dopravu a statici tam museli zkontrolovat některé domy.
Lidé na Kladensku a Příbramsku si dlouho uchovávali specifické vánoční zvyky. Zatímco se ale o tradicích na Příbramsku povědomí dochovalo, na Kladensku je pátrání daleko těžší.
Přípravy na vybudování nové naučné stezky nedaleko Příbrami probíhaly tři roky. Na sedmi stanovištích se návštěvníci seznámí s příběhy lidí, které komunistický režim věznil v lágru Vojna u Příbrami v letech 1951–1961.
V Novém Kníně a v Petrovicích u Sedlčan na Příbramsku se připravují dvě knihy, které si daly za úkol zmapovat události I. světové války ve vztahu k regionu. Lidé, kteří by chtěli do publikací přispět zajímavými materiály, mají stále ještě šanci. Knihy by podle plánu měly vyjít v roce 2015.
V Litavce na Příbramsku už dva roky vymírají raci. Za jejich hromadný úhyn může tzv. račí mor, který se v tomto vodním toku objevil na podzim v roce 2011.
Před rokem se na Moravě objevily první případy otravy metylalkoholem. Prvním místem v Čechách, kde se lidé napili nebezpečného alkoholu, bylo Příbramsko. V nemocnici tehdy skončili celkem čtyři muži ve věku od 37 do 65 let. Jeden z nich na následky otravy zemřel.
V Jincích na pomezí Příbramska a Berounska si postavili unikátní přírodní koupaliště. Obrovský zájem návštěvníků ukazuje, že lidem se tento styl koupání líbí. Přestože okolí samotného koupaliště ještě připomíná staveniště, přestože převlékárny ani toalety neodpovídají moderním standardům, za koupáním do Jinců jezdí denně na dvě stovky lidí.
Až do sobotních 22 hodin platí výstraha před silnými bouřkami. Ty se můžou podle meteorologů objevit v Jihočeském, Pardubickém, Plzeňském a Středočeském kraji a také na Vysočině.
Na Příbramsku se opět mluví o dolování zlata. Začít těžit ho tam chtějí hned dvě firmy. V Petráčkově hoře na jihozápadě tohoto okresu ho má být prý až 30 tun. Na ministerstvu životního prostředí proto už leží čtyři žádosti o povolení průzkumných vrtů v této oblasti.
V několika obcích na Příbramsku chybí lékaři. Ve většině případů jde o pediatry, kteří skončili svou praxi už koncem loňského roku. Obce se proto spojily a společnými silami se snaží nové lékaře zajistit, dojíždění za lékařem do Příbrami se ale obyvatelé vesnic v regionu pravděpodobně úplně nevyhnou.
Propast mezi kiny ve větších městech a v malých obcích se stále zvětšuje. Důvodem je digitalizace a s ní související změna distribuce premiérových titulů. Před dvěma lety bylo za pomoci dotace digitalizováno například kino v Příbrami.
Střemhlavé skoky, slunce, vodu a také bikiny - to všechno nabízí Highjump v Hříměždicích na Příbramsku. Hladina bývalého žulového lomu se otvírá pod těly odvážných skokanů z celého světa. Přijeli předvést, co všechno se dá stihnout při skoku ze závratné výšky.
Nedostatek míst ve státních domovech důchodců je v posledních letech příležitostí pro soukromé podnikatele. Na péči o nemocné seniory si založili svůj byznys. Zpravidla provozují menší sanatoria, kde se snaží nabízet klientům podobnou péči jako ve státních zařízeních. Mnohdy ale nemají potřebnou registraci od státu, která má zaručovat kvalitu služeb. Takové praktiky teď kritizuje ombudsman.
Policie pátrá po dvou uprchlých vězních, kteří odešli z nehlídaného pracoviště v Lazsku u Příbrami. Muži si odpykávají trest za krádeže a další násilnou trestnou činnost, nebezpeční však podle mluvčí vězeňské služby nejsou. Na sobě měli černé pracovní montérky vězeňské služby.
Systém péče v zařízení pro děti cizinců Permon na Příbramsku podle zjištění ombudsmana Pavla Varvařovského selhává. Veřejný ochránce práv kritizuje hlavně výchovné a motivační prostředky pro děti, ale také atmosféru strachu a nedůvěry, která panuje mezi zaměstnanci a vedením a jež se dále přenáší na víc jak 40 klientů zařízení.
Ministerstvo školství selhalo podle ombudsmana Pavla Varvařovského v péči o děti cizinců. Podle něj připouští nezákonné zacházení s dětmi v zařízení Permon na Příbramsku, kam je stát umisťuje. Ombudsman upozorňuje na nezákonnou izolaci a špatné zacházení s dětmi, i přestože na závažné problémy poukazoval už v září.