Před 150 lety se narodil Henry Ford - jeden z otců automobilového průmyslu

‚Idealista je člověk, který pomáhá jiným k prosperitě.‘ To je jeden z citátů, kterými proslul Henry Ford, americký automobilový průkopník a průmyslník. Narodil se přesně před 150 lety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ford Model T

Ford Model T | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zní historický rozhlasový záznam, v němž se Henry Ford zastává nepopulárního prezidenta Hoovera v době ekonomické krize začátkem třicátých let minulého století.

Z místy váhajícího projevu byste nepoznali, že promlouvá muž, který je v té době jedním z nejbohatších a nejvlivnějších průmyslníků nejenom ve Spojených státech, ale na celém světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

150. výročí narození Henryho Forda připomíná Vít Pohanka

„Henry Ford nevynalezl automobil. Nevymyslel ani pásovou výrobu. Ale měl vizi a dokázal tyhle koncepty sloučit do jedné továrny,“ vysvětluje Matt Anderson, kurátor Muzea Henryho Forda na detroitském předměstí Dearborn.

Zlom – Model T

Přelom nastal v roce 1908. Navrhl Ford Model T. Vzniklo tak auto, které nebylo jen pro bohaté, ale pro masy. Mohl si ho dovolit každý pravidelně průměrně placený dělník. Tím postavil Henry Ford Ameriku takříkajíc „na kola.“

Ford stál za revolucí v průmyslu a měl vliv i na kulturu. Přišel s novým pohledem na marketing a management a vnímal sílu reklamy a propagace.

Ford Model T byl komerčně nejúspěšnějším autem na zeměkouli několik desetiletí, než ho překonal Volkswagen Brouk. Význam Fordova automobilu je ale hlavně v tom, že dokázal změnit životní způsob americké společnosti.

Ford Model T | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Fordovým příkladem se inspirovaly všechny ostatní nejen americké automobilky. Z někdejší hračky pro bohaté vyrobené na zakázku, se stalo spotřební zboží. Dopravní prostředek, bez kterého se neobejdou ani ty nejchudší země.

„Jeho odkaz je vidět dodnes na celém světě, kde se auta dávají dohromady na výrobních linkách,“ zdůrazňuje Matt Anderson.

Kritici by mohli dodat, že byl Henry Ford antisemita a ve třicátých letech dokonce sympatizoval s hitlerovským Německem.

Ale těžko mu někdo upře, že byl - když ne nejvýznamnějším - tak jedním z hlavních otců automobilového průmyslu.

Henry Ford | Foto: Michal Jindra

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme