Českým seniorům pomáhají obří hlemýždi z Afriky. Nahrazují jim domácí mazlíčky

Seniorům trpícím demencí pomáhají v Břeclavi netradiční asistenti. Místní Domovinka sociálních služeb Remedia chová dva obří africké šneky. Měří asi 20 centimetrů a klientům slouží jako nenároční domácí mazlíčci. Navíc jim pomáhají vzpomenout si i na dávno zapomenuté zážitky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obří šneci z Afriky pomáhají českým seniorům. Nahrazují jim domácí mazlíčky | Foto: Štěpánka Kadlečková | Zdroj: Český rozhlas

Sociální pracovnice Jitka Stanzlová vyzvedává dva obří hlemýždě z akvária a odnáší do vedlejší místnosti ke klientům. Říkají jim tady salátci.

„Ježíš, to je studené,“ popisuje jedna ze seniorek a všichni ostatní senioři se smějí. Hlemýžď se nakrucuje a stařenka si ho zkouší položit na druhou ruku.

V denní místnosti Domovinky tráví dopoledne asi dvacítka seniorů a seniorek. Téměř všichni si chtějí zvířátko alespoň pohladit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obří šneci z Afriky pomáhají českým seniorům. Nahrazují jim domácí mazlíčky. Natáčela Štěpánka Kadlečková

„Plus je především v tom, že si lidé mají s čím hrát a že mají kontakt, což je pro ně podstatné. Je to zprostředkovatel komunikace s jinými, protože někdy se velmi těžko hledá něco, o čem s tím člověkem promluvit,“ vysvětluje ředitelka sociálních služeb Remedia Břeclav Jarmila Pěčková.

„Když máte poruchu paměti a schopnosti jsou omezené, tak musíte hledat něco společného. Šnek je navíc malý, není velký jako pes, tak jim nehrozí nebezpečí,“ doplňuje Pěčková.

Zatím mají hlemýždě pouze dva, v Domovince ale věří, že se šnečí rodinka brzy rozroste.

Obří šneci z Afriky pomáhají českým seniorům. Nahrazují jim domácí mazlíčky | Foto: Štěpánka Kadlečková

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme