Čeští vědci budou v Kamerunu mapovat gorily nigerijské

Čeští přírodovědci budou v pralesích Kamerunu mapovat vzácné gorily nigerijské. Expedice chce ve středoafrické zemi prozkoumat populaci a způsoby ochrany kriticky ohrožených živočichů. Čeští vědci se tak chtějí zasadit o prosazení návrhu, aby se území obývané gorilou nigerijskou stalo národním parkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nyango, gorila nigerijská, Limbe Wildlife Center | Foto: Khalil Baalbaki

Gorily žijí v zemích, které jsou ohrožené občanskými válkami a také kácením pralesů.

Gorilu nigerijskou nebylo možné doposud zaznamenat. Existuje jen několik rozmazaných fotografií běžících goril.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gorily.mp3

„My se budeme snažit dokázat, že tam ty gorily skutečně jsou a dát vlastně i podklady k tomu, aby kamerunská vláda vyhlásila místo rezervací a později národním parkem. Také tam přivezeme fotopasti a nějaké pomůcky pro strážce,“ říká jeden ze členů expedice a bývalý ošetřovatel goril z pražské zoologické zahrady Marek Ždánský.

Podle místních strážců by mělo na kamerunskonigerijské hranici žít na 250 goril.

V oblastech, kde gorily žijí, je velmi obtížné prosazovat jejich ochranu.

„Důležité je, aby to pochopilo místní obyvatelstvo. Například v Ugandě jsou na svoje gorily hrdí a berou je jako svoje národní bohatství," říká Ždánský.

Mezinárodní svaz pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) zařadil v minulosti gorilu nigerijskou do skupiny 25 nejohroženějších druhů primátů.

Ondřej Černý, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme