Plaz s opravdovou placentou

Placenta se v evoluci nevyvinula jen jednou, ale nejméně dvakrát. Kromě savců se objevuje i u jednoho druhu nenápadných plazů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trachylepis striata (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Muhammad Mahdi Karim

Drobný ještěr Trachylepis ivensi z čeledi scinkovití obývá centrální Afriku. Bývá spatřen jen vzácně a v muzejních sbírkách se nachází jen několik exemplářů. Při jejich zkoumání však vědci objevili nečekanou věc. Samice tohoto druhu scinků nekladou vajíčka, ale přivádějí na svět živá mláďata. Živorodost u plazů není nic výjimečného. Vajíčka se uhnízdí a vyvíjejí ve stěně vaječníků, která slouží jako jednoduchá obdoba placenty. Je tu však zásadní rozdíl: zárodky v ní odděluje stěna vajíčka, takže nemohou být vyživovány z těla matky jako u savců. Místo toho čerpají živiny z velkého žloutku.

Vajíčka scinků Trachylepis ivensi jsou však příliš malá na to, aby dokázala uživit celý vývoj zárodku. Tým vědců z americké Trinity College a jihoafrické Stellenboschské univerzity zjistil, že embrya těchto plazů nedostatkem živin přesto netrpí. Vnější obal vajíčka v časné fázi vývoje mizí, tkáně embrya se zanoří do stěny dělohy a vytváří se pravá placenta. Ta zárodky vyživuje podobně, jako je tomu u savců.

Zdroj: Journal of Morphology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme