Švédsko po kritice EU ukončí letošní odstřel vlků

Švédsko kvůli kritice Evropské unie ukončí letošní odstřel vlků, příští rok v něm ale chce pokračovat. Podle eurokomisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika porušila skandinávská země unijní právo, když loni povolila poprvé po 45 letech odstřel 27 vlčích jedinců. Švédští poslanci o tom rozhodli, aby omezili počet těchto predátorů ve volné přírodě, kteří se tam v uplynulých desetiletích výrazně rozmnožili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlci | Foto: Gunnar Ries | Zdroj: Wikimedia Commons

Zákonodárci rozhodli, že v divočině může žít maximálně 210 vlků. Švédské úřady ale hodlají navzdory dočasnému zastavení odstřelu šelem dál případně zabíjet ty vlčí jedince, kteří způsobí nějaké škody. Tomu evropské právo nebrání.

Vlci byli v jižní Skandinávii téměř vyhubeni, proto byl od lovecké sezóny 1965/1966 jejich lov zakázán. Ve snaze navrátit tyto predátory opět do volné přírody v oblasti hranic Švédsko vzájemně spolupracovalo s Norskem. Když přitom v roce 2001 Norsko povolilo odstřel několika vlků, protože se prý jejich populace příliš rozrostla, Švédsko vzneslo protest.

V celé severní Evropě jsou přitom vlci vzácní, pro celou oblast Norska, Finska, Švédska a ruské Karelie se udává celkový počet zhruba tisíc kusů. To je podle odborníků asi třetina toho, kolik by vlků mělo být. Zejména vlky z Ruska považují Švédi za naději pro zlepšení genetického stavu tamní populace.

Jan Prokeš, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme