Ve zlínské zoo skončil chov goril. Samec zemřel tři týdny po své družce

Úmrtím samce gorily nížinné skončil ve zlínské zoo chov těchto primátů. Jednačtyřicetiletý Bosso zemřel tři týdny po své o osm let starší družce Juditě. Gorily pobývaly v zahradě šestnáct let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Goril nížinných ve volné přírodě rychle ubývá. Na vině je samozřejmě člověk | Foto: Khalil Baalbaki

Jako mláďata je lidé odchytili v Africe, a proto pár nikdy neměl potomky. Do Zlína přicestovali Bosso a Judita společně. A téměř společně i odešli.

Stejně jako na Juditu vzpomíná ošetřovatelka Lucie Aronová s dojetím i na Bossa.

„Inteligentní tvor vyloženě. Dokázal na vás tleskat, grimasy jeho, prostě že třeba pojďte, pojďte, rychle mě nakrmte, teďka chci jíst. Super tvoreček. Už měl takové smutné oči, uslzené chvílami, šlo to vidět,“ popisuje.

Zoolog Pavel Shromáždil podotýká, že se Bosso dožil úctyhodného věku. „Jednačtyřicet let – zase pro gorilího samce už je to věk pěkný,“ říká Shromáždil a dodává:

„Ty gorily v přírodě se dožívají nějakých třiceti, pětatřiceti let. A u něho opravdu už začaly projevovat zdravotní problémy spojené se stářím a konečně i pitva prokázala, že měl chronický problém na plicích.“

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme