Auta bez řidiče nejsou sci-fi. Uber začal s testováním

Americký provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies začal v americkém Pittsburghu a okolí testovat přepravu automobily bez řidiče. Je to poprvé, co si budou moci takzvané autonomní automobily vyzkoušet běžní zákazníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samořídící auta společnosti Uber | Foto: Reuters

Auto není úplně prázdné, ve voze vždy sedí dva lidé z firmy. Ti v případě problémů převezmou řízení. Testováním zatím prochází čtyři hybridní sedany Ford Fusion, vybavené videokamerami, radary, čidly a dalšími snímači. Fordy později doplní vozy SUV švédské automobilky Volvo. Novu technologii si zatím mohli vyzkoušet pouze vybraní zákazníci, které vybral sama společnost.

Podle zpravodaje agentury Reuters vůz bezpečně a většinou hladce sám zastavuje na semaforech na červenou a rozjíždí se na zelenou, objíždí poštovní dodávky a dělá další manévry. Řidič a technik na předních sedadlech ale do jízdy pravidelně zasahují a řídí auto při parkování.

Současná regulace ve Spojených státech přitom plně autonomní vozy bez volantu, pedálů a řidiče nepovoluje. To se bude Uber společně s dalšími společnostmi snažit změnit.

Na sektor samořízených automobilů se zaměřuje stále více firem. Jen v Americe na této technologii usilovně pracují společnost Google z holdingu Alphabet, výrobce elektromobilů Tesla Motors i největší americká automobilka General Motors. V Číně je to zejména technologická společnost Baidu.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme