Auta bez řidiče nejsou sci-fi. Uber začal s testováním

Americký provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies začal v americkém Pittsburghu a okolí testovat přepravu automobily bez řidiče. Je to poprvé, co si budou moci takzvané autonomní automobily vyzkoušet běžní zákazníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samořídící auta společnosti Uber | Zdroj: Reuters

Auto není úplně prázdné, ve voze vždy sedí dva lidé z firmy. Ti v případě problémů převezmou řízení. Testováním zatím prochází čtyři hybridní sedany Ford Fusion, vybavené videokamerami, radary, čidly a dalšími snímači. Fordy později doplní vozy SUV švédské automobilky Volvo. Novu technologii si zatím mohli vyzkoušet pouze vybraní zákazníci, které vybral sama společnost.

Podle zpravodaje agentury Reuters vůz bezpečně a většinou hladce sám zastavuje na semaforech na červenou a rozjíždí se na zelenou, objíždí poštovní dodávky a dělá další manévry. Řidič a technik na předních sedadlech ale do jízdy pravidelně zasahují a řídí auto při parkování.

Současná regulace ve Spojených státech přitom plně autonomní vozy bez volantu, pedálů a řidiče nepovoluje. To se bude Uber společně s dalšími společnostmi snažit změnit.

Na sektor samořízených automobilů se zaměřuje stále více firem. Jen v Americe na této technologii usilovně pracují společnost Google z holdingu Alphabet, výrobce elektromobilů Tesla Motors i největší americká automobilka General Motors. V Číně je to zejména technologická společnost Baidu.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme