Krteček kosmonaut se vrátil domů spolu s astronautem Feustelem

Krteček kosmonaut se vrátil do domů spolu s americkým astronautem Andrewem Feustelem. Oba mají velmi nabitý plán. Krteček byl na palubě posledního letu raketoplánu Endeavour. Mise STS-134 se uskutečnila letos v květnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrew Feustel

Andrew Feustel | Foto: Filip Jandourek

Hned po příletu vyrazil Andrew Feustel na vlastní žádost do sanatoria za Zdeňkem Milerem, tedy autorem Krtečka. A přivezl mu opravdu nečekaný dárek. Ve vesmíru s sebou totiž měl hned dva plyšové Krtečky. A jednoho dal Zdeňku Millerovi jako dárek k letošním devadesátinám. Což bylo velké překvapení i pro organizátory celé návštěvy. Na oplátku pak dostal astronaut originální kresbu krtečka a asi hodinu strávili v přátelském rozhovoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vesmírné i pozemské misi Krtečka mluvil na Rádiu Česko Ondřej Bouda

Na nápadu vyslat Krtečka do Vesmíru spolupracovalo mnoho lidí, například z Akademie věd a Amerického centra v Praze. Největší roli ale asi sehrála Feustelova manželka Indira.

„Ta, ač to podle jména nevypadá, má totiž české kořeny. Feustelova rodina pochází z Německa. Ale jeho žena má indického otce a českou matku. Takže se zdá, že Indira má na manžela dost velký vliv a vysvětlila mu, ke kterým kořenům se má hlásit,“ říká Ondřej Bouda, který Krtečkovu vesmírnou misi sledoval.

Indira si z dětství pamatuje, jak jí maminka pohádky o Krtečkovi četla. Věděla proto, jak známou postavičkou je. V roce 2009 vynesl Andrew Feustel na oběžnou dráhu Nerudovy Písně kosmické. Tentokrát ale hledali manželé něco co vzbudí zájem širší veřejnosti. Krtečka si vybrali proto, aby zaujali především děti.

S příletem Andrewa Feustla do České republiky je totiž spojená ještě jedna událost. Akademie věd ve spolupráci s americkou ambasádou oznámila vznik nového vědeckého programu pro děti. Andrew Feustel bude tento program zaštiťovat. Jeho cílem je ukázat dětem, jak zábavná a napínavá může věda být. On sám má doktorát z geofysiky a jako vědec se dostal až na oběžnou dráhu země.

V následujícím týdnu objedou manželé Českou republiku. Již dnes večer se zúčastní besedy v Praze v Akademii věd. Pak se pár chystá na jih Čech do Českých Budějovic a do Českého Krumlova, dále mají v plánu navštívit Pardubice, Valašské Meziříčí, Zlín a v pondělí 8. srpna Brno. Tam navštíví i továrnu, která plyšového krtečka vyrobila podle požadavků NASA. Od toho běžně dostupného se liší třeba tím, že má na zadečku suchý zip, aby ho astronauti mohli přilepit ke zdi. Je nehořlavý.

Všude jsou naplánovaná i setkání s veřejností. Takže zájemci o besedu nebo třeba podpis astronauta se mohou podívat na internetu na stránky české Akademie věd nebo amerického velvyslanectví, kde zjistí kam a kdy mají dorazit.

Plyšový Krteček, který letěl na palubě raketoplánu Endeavour, se chystá zůstat v Praze. Bude vystaven v Americkém centru.

Ondřej Černý, Ondřej Bouda, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme