Na planetách u souhvězdí Lyry by mohly být vhodné podmínky pro život

Vědci s pomocí teleskopu Kepler objevili ve vesmíru další dvě tělesa, kde by mohly být příhodné podmínky pro vznik života. Dvě Zemi podobné planety vědci označili Kepler-62-e a Kepler-62-f. Podle ředitele České kosmické kanceláře Jana Koláře jsou obě planety trochu větší než Země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Družice Kepler | Foto: NASA

„Jedna o zhruba 60, druhá o 40 procent. Pohybují se v oblasti tak vzdálené od své mateřské hvězdy, aby tam byly tepelné podmínky, že na jejich povrchu může existovat voda v kapalném stavu. To je klíčová záležitost, takových planet moc není,“ říká Kolář.

Tyto exoplanety, tedy planety mimo naši sluneční soustavu, navíc obíhají kolem takzvaného oranžového trpaslíka, což je typ stabilní hvězdy, kolem které by se mohly vytvořit podmínky příznivé pro vznik života. Rok trvá na obou planetách asi 360 dní.

Vedoucí programu Kepler William Borucký popsal první z planet jako trochu teplejší „havajský“ svět a druhou jako svět „aljašský“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář mluvil v Ozvěnách dne o planetách, na kterých by mohl být život podobný tomu na Zemi

Planety se nacházejí v oblasti mezi souhvězdími Lyry a Labutě. „Tam teleskop Kepler už čtyři roky vytrvale měří všechny hvězdy, které tam vidí, je jich 150 tisíc, a u každé hledá náznaky toho, zda by tam taková planeta mohla být,“ popisuje Jan Kolář z České kosmické kanceláře a pokračuje:

„Exoplanet už bylo nalezeno a potvrzeno přes 800, ale tyto dvě jsou nejvíce podobné svou velikostí a tepelnými podmínkami tomu, co známe na Zemi. Tam, kde není kapalná voda, nemá smysl o životě vůbec mluvit, a všechny ostatní exoplanety tuto podmínku nesplňují, jsou to obří plynné planety.“

Současné přístroje ale neumožňují ověřit, jestli je na planetách Kepler-62-e a Kepler-62-f opravdu voda v kapalném stavu.

„Bude se ale vysílat další generace podobných přístrojů a jejich citlivost se bude stále vylepšovat. Ale vzhledem k obrovské vzdálenosti – tyto planety jsou 1200 světelných let daleko – je to velice obtížné,“ dodává ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

Vladimír Kroc, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme