Rarita z fotopasti v polských horách. Zubr, tři jeleni a medvěd se sešli na jedné fotce

V Bukovských vrších na jihovýchodě Polska se na mýtině sešla nečekaná společnost. Fotopast lesní správy zachytila na fotce společně tři jeleny, zubra a přihlížejícího medvěda. Zvířata se sešla u krmelce, a i z tak harmonického snímku je patrná hierarchie, která mezi nimi platí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubr, medvěd a jeleni na snímku z fotopasti v Bukovských vrších | Foto: Damian Stemulak

Tři majestátní jeleni ostražitě hledí na býka zubra pasoucího se na senáži, kterou lesníci v zimě zvěř dokrmují. Všemu přihlíží i medvěd předčasně probuzený ze zimního spánku.

Snímek byl pořízen fotopastí, kterou lesníci v Bieszczadách zvířata monitorují. „Takové scény jsou docela rarita, ale okolo mého lesa v Lopienkách jsem je viděl už dříve,“ komentoval scénu lesník Kazimierz Nóżka.

Fotka vzbudila pozornost na sociálních sítích. Ale není jedinou, kterou lesní správa v Baligrodu na facebooku zveřejnila. V horách pozoruje vlky i medvědy, kteří mají dokonce svá jména, a záběry publikuje.

Bukovské vrchy (v polštině Bieszczady) se rozkládají na území Polska, Slovenska a Ukrajiny a jsou součástí Karpat. Více než 60 % povrchu Bukovských vrchů pokrývají lesy, zejména jedlo-bukové a bukové. Majestátní zubři se do tamních hor vrátili v roce 1963.

Nejvíc zubrů je v Polsku na východě země. V Boreckém pralese je asi sto kusů. Další jsou v Knyšiňském pralese, kde je jich zhruba sto deset a největší stádo žije v Bělověžském pralese na hranici s Běloruskem – asi 600 kusů zubrů. Pozornost vzbudí každá záležitost spjatá s polských symbolem ochrany přírody. V současnosti se podepisuje petice a probíhají protesty proti jejich plánovanému odstřelu.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme