Senátní obvod číslo 26: Na Praze 2 má o senátní křeslo zájem devět kandidátů

V senátních volbách v obvodu Praha 2 se v říjnu utká devět kandidátů, což je o čtyři méně než v posledních volbách v roce 2012. Registraci přihlášek v pátek potvrdil úřad městské části. Současný senátor za tento obvod Libor Michálek bude mandát obhajovat. Mezi kandidáty je také neúspěšný prezidentský kandidát Marek Hilšer, bývalá starostka Prahy 3 Vladislava Hujová nebo někdejší ředitel politického odboru prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senání volby 2018.

Senání volby 2018. | Zdroj: Koláž Český rozhlas

Michálek, který opět kandiduje s podporou Pirátů, v roce 2012 nahradil v Senátu za Prahu 2 Danielu Filipovou, která úspěšně kandidovala v Praze 8. Letos se mluvilo o tom, že by podporu Pirátů mohl získat Hilšer, nakonec však stejně jako v minulých volbách podpoří Michálka. Hilšer jde do voleb jako nezávislý kandidát bez podpory strany či hnutí.

Michálka v posledních volbách podpořili i Zelení a lidovci. Zelení letos nasadili vlastního kandidáta, sociologa a bývalého poslance Ivana Gabala. Lidovci kandidáta nepostavili, stejně jako sociální demokracie, TOP 09 či STAN.

ANO nasadilo do voleb kardiochirurga Romana Kerekeše a ODS herce Vladimíra Kratinu. Za komunisty bude kandidovat podnikatel Vladimír Roškot, za hnutí Pro Prahu nedávno odvolaná starostka Prahy 3 Hujová a za SPD Jakl. Z menších uskupení kandiduje zástupce monarchistů Václav Srb.

Ve volbách v roce 2012 kandidovalo 13 lidí a do druhého kola se dostali Michálek a Stanislav Křeček za ČSSD. Michálek zvítězil se ziskem 74,4 procenta hlasů.

V říjnu se bude volit třetina horní komory, tedy 27 z 81 křesel. Tomu odpovídá i počet volebních obvodů. V Praze se volí ve čtyřech obvodech - v Praze 2, Praze 4, Praze 8 a Praze 12. Obvody se však přesně nekryjí s územím městských částí, po kterých jsou pojmenované. Obvod Praha 2 zahrnuje i území Prahy 3 a dále například Hrdlořezy, Hloubětín a část Malešic. Naopak Vyšehrad je součástí obvodu Praha 1.

Seznam kandidátů pro volby do Senátu ve volebním obvodu č. 26 se sídlem v Praze 2:

stranaKandidát 2018Kandidát 2012
ANORoman KerekešMilan Hulík
Balbínova poetická strana-Jiří Hrdina
Česká pirátská strana a VIZE pro ČeskoLibor MichálekLibor Michálek*
ČSSD-Stanislav Křeček
KDU-ČSL-Libor Michálek*
Konzervativní strana-Martin Rejman
Koruna českáVáclav SrbVáclav Srb
KSČMVladimír RoškotPavel Ambrož
Marek Hilšer do Senátu (nezávislý kandidát)Marek Hilšer-
NS-LEV 21-Vladimír Dbalý
ODSVladimír KratinaMilena Kozumplíková
Pražané za svá práva-Karel Berka
Pro PrahuVladislava Hujová-
SNK-ED-Olga Sedláčková
SPDLadislav Jakl-
Strana svobodných občanů-Jiří Payne
TOP 09 a Starostové-Zdeněk Zavřel
ZeleníIvan GabalLibor Michálek*

*společný kandidát Pirátů, Zelených a KDU-ČSL

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme