Nejvlivnější světový módní časopis vyšel poprvé v češtině. Vogue láká na obálku s Olgou Havlovou

V pátek vyšlo první číslo české mutace časopisu Vogue. Při té příležitosti se zároveň otevřela v Uměleckoprůmyslovém muzeu výstava nazvaná První vydání Vogue Czechoslovakia. Měsíčník bude v češtině k dispozici i čtenářům na Slovensku. Tuzemská mutace bude 24. národní verzí magazínu, který začal vycházet už koncem 19. století. V módní branži bývá považován za nejvlivnější módní časopis.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První vydání české mutace časopisu Vogue | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Licenci pro českou mutaci získala společnost V24 Media, kterou založili Michaela Seewaldová a Fabrice Biundo. Časopis Vogue budou vydávat ve spolupráci s vydavatelstvím Condé Nast. Povede jej někdejší šéfredaktorka české Elle Andrea Běhounková.

Časopis Vogue vychází poprvé v Česku. Obálka připomíná Olgu Havlovou

Číst článek

Zatím posledním lifestylovým časopisem podobného typu, který v Česku začal vycházet, byla Marie Claire před deseti lety. Nejčtenějším časopisem zabývajícím se ženským životním stylem je Žena a život se 275 tisíci čtenářkami na vydání. Následuje Svět ženy a Glanc.

Vogue založil Arthur Baldwin v roce 1892 jako týdeník pro newyorskou společenskou smetánku. Přinášel zprávy ze společnosti, psal o životním stylu vyšších tříd a seznamoval čtenáře s etiketou.

Nechyběly recenze knih, divadelních her a koncertů. V roce 1909 po jeho smrti koupil Vogue americký obchodník Condé Montrose Nast, zakladatel vydavatelství Condé Nast. Ten ho o rok později začal vydávat i v Evropě.

V roce 1932 měl Vogue jako první na obálce barevnou fotku. V 60. letech Vogue představil naprosto jiný vzhled modelek – plné tvary vystřídal velmi štíhlý až androgynní zjev. V srpnu 1974 se na obálce Vogue vůbec poprvé objevila afroamerická modelka. Od roku 1988 je šéfredaktorkou americké verze Anna Wintourová, dnes jedna z nejvlivnějších postav módního průmyslu

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme