Zemřel sklář Jiří Rückl. Po roce 1989 obnovil tradici slavné sklárny, obdaroval Alžbětu II. i Jana Pavla II.

V pondělí 11. září zemřel Jiří Rückl, který v roce 1992 obnovil slavnou rodinnou tradici. Sklárna Rückl Crystal v Nižboru na Berounsku v minulosti vyráběla mimo jiné filmové ceny Český lev. Jiří Rückl by se v říjnu dožil 77 let. Pohřeb měl v úterý v rodinném kruhu, potvrdila Českému rozhlasu manželka Jana Rücklová.

Nižbor/Berounsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklář Jiří Rückel | Zdroj: Robert Zlatohlávek / Empresa Media / Profimedia

„Náš rod přišel do Čech 1704, kdy se přistěhoval na Šumavu Sebastian Rückl tak, jak jsme našli podle rodokmenu. A já jsem se narodil v Nižboru u Berouna ve sklárně mých rodičů a do její znárodnění v roce 1945 jsem tam pobíhal jako malej kluk. Zůstala mi ta láska ke skle a taková ta řekl bych posedlost sklem mi zůstala až do stáří a jsem vděčnej za to, že jsem se tam mohl v devadesátých letech vrátit a pokračovat,“ popsal Jiří Rückl v březnu 2013 Českému rozhlasu svůj vztah ke sklářství.

Sklářský rod Rücklů je s výrobou skla spjat už několik staletí, do Čech přišel zřejmě ze Švýcarska krátce po roce 1700. Jan Rückl založil svou vlastní firmu v roce 1846 v Cyranově Ostrově. Jeho syn postupně vystavěl sklárny ve Včelničce, Skalici a v roce 1903 v Nižboru. Činnost firmy ale ukončilo znárodnění v roce 1945.

Skláři v Nižboru odlévají sošky filmových cen Český lev

Číst článek

Sklárna se pak stala nejprve součástí národního podniku Český křišťál a v roce 1965 byla přiřazena ke Sklárnám Bohemia. V roce 1992 obnovil činnost společnosti právě Jiří Rückl. Sklárnu musel od Fondu národního majetku odkoupit za 37 milionů korun, protože stát ji znárodnil na základě Benešových dekretů v roce 1945 a restituce se týkala jen majetku zabaveného po únoru 1948. Na rodinnou sklárnu si tak Rückl musel vzít úvěr.

Ve sklárně vedle běžných výrobků vznikaly například sošky Českých lvů, cena Ferdinanda Peroutky nebo takzvané Křišťálové oko pro vítěze soutěže Czech Press Photo. Sklo od nižborských sklářů se dostalo k papeži Janu Pavlu II., anglické královně Alžbětě II. nebo bývalému americkému prezidentovi Billu Clintonovi.

V roce 2015 na sebe ale firma podala insolvenční návrh. Příčinou byl propad na tradičních zahraničních trzích v Rusku, Egyptě nebo Íránu, ale také havárie sklářské pece. Novým majitelem nižborské sklárny se tak v roce 2016 stala společnost BVY Czech podnikatele Martina Wichterleho. Jiří Rückl byl také v letech 1996 až 2004 senátorem, nejprve zvolený za ODA, později za Čtyřkoalici.

Ondřej Luštinec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme