plíce

plíce v textech na iROZHLASU

|Kristina Lamperová |Zprávy z domova

Nový lék je nadějí pro pacienty s plicní chorobou, není však pro každého

Stále víc Čechů trpí vážnou chorobou, která zasahuje plíce. S takzvanou idiopatickou plicní fibrózou (IPF) se léčí zhruba sedm set lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů registru, který sdružuje pacienty s touto nemocí. V posledních čtyřech letech jim pomáhá i nový lék. Díky němu se život pacientům s idiopatickou fibrózou může prodloužit až o 15 let.

|Eva Rajlichová |nepoužívat - Věda

Hrají o minuty. Transplantaci orgánů v IKEMu předchází stovky telefonátů koordinátorů

Neviditelná, ale nepostradatelná. Tak by se dala popsat práce koordinátorských týmů, které zajištují zázemí a vše potřebné pro transplantace orgánů. Na záchraně lidských životů se podílejí ve stejné míře jako operatéři přímo na sále. Loni jen v pražském IKEMu (Institutu klinické a experimentální medicíny) transplantovali celkem 483 orgánů, tedy více než 60 procent všech transplantací v České republice.

| dp |nepoužívat - Věda

Čeští vědci vyvinuli nejdokonalejší umělé plíce na světě. Můžou pomoci s vývojem nových léků

Čeští vědci vyvinuli funkční model lidských plic, které dokážou simulovat astma i další chronická onemocnění a pomoct tak s jejich léčbou. Tým vědců z Vysokého učení technického v Brně uvádí, že jejich mechanický a počítačově ovládaný model plic může pomoct s vývojem léčebných metod s větší přesností než předchozí modely a přizpůsobit tak lépe léčbu jednotlivým pacientům.