‚Muži nemají k dispozici neomezenou ranvej.‘ Děti starších otců mají častěji zdravotní problémy

Muži, kteří se rozhodnou založit rodinu až v pozdějším věku, by si měli být vědomi potenciálních rizik, kterým mohou v budoucnosti čelit jejich děti, varují vědci z americké Stanfordovy univerzity. Na výsledky výzkumu v pátek upozornil britský server The Guardian.

Stanford/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina (ilustrační foto)

Páry by při plánování rodiny neměly věk otce ignorovat. | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity studovali zdravotnické záznamy více než 40 milionů dětí, které se narodily mezi lety 2007 a 2016. Z údajů potomků otců starších 45 let vyčetli o 14 procent vyšší riziko předčasného porodu nebo nízké porodní váhy.

Zároveň tyto děti v porovnání s těmi narozenými mladším otcům po porodu častěji končily na jednotkách neonatální intenzivní péče, informuje o výsledcích studie The Guardian

Miminka otců starších 45 let také dosahovala horších výsledků v takzvaném Apgar testu. Ten je mezinárodním bodovacím systémem, pomocí kterého lékaři posuzují zdravotní stav dítěte těsně po narození.

Přelomový výzkum českých lékařů. Dokážou zjistit, jestli žena porodí předčasně, důležitá je imunita

Číst článek

‚Neomezená ranvej‘

Zmíněná rizika jsou zvýšená pouze mírně, řekl výzkumník Michael Eisenberg, jeden z autorů studie.

Zároveň ale upozornil, že by páry při plánování rodiny neměly věk otce ignorovat. „Je to jedna z dalších věcí, která by se měla zvážit,“ míní. „S čekáním jsou spojena potenciální rizika. Muži by si neměli myslet, že mají k dispozici neomezenou ranvej.“

Eisenberg zároveň upozornil, že se rizika společně s rostoucím věkem rodičů mohou zvyšovat. Podle něj mohou být výsledky studie vysvětleny kvalitativními změnami, ke kterým se zvyšujícím se věkem dochází ve složení spermatu mužů.

Tyto závěry podporují i poznatky loňské studie harvardských vědců. Ta zjistila, že úspěšnost umělého oplodnění klesá úměrně s tím, jak se zvyšuje věk mužů, jejichž sperma bylo při procesu použito.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme