Přelomový výzkum českých lékařů. Dokážou zjistit, jestli žena porodí předčasně, důležitá je imunita

Jako první na světě umí poznat, jestli žena porodí své dítě předčasně. Čeští lékaři z pražské Všeobecné fakultní nemocnice přišli s revolučním výzkumem, podle kterého život dítěte, a potažmo celé těhotenství, ovlivňuje imunita matky. Zjistit, jestli bude těhotenství rizikové, ale doktoři mohou ještě předtím. Spontánních předčasných porodů přitom v Česku stále přibývá. Může za to vyšší věk matek i větší počet umělých oplodnění.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenec

Novorozenec | Foto: Harald Groven

Místo matčina pravidelného tepu pípání přístrojů. Děti v porodnici u Apolináře si na ně musí zvyknout, často je na jednotce intenzivní péče poslouchají i několik dlouhých týdnů. Narodily se totiž předčasně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští lékaři dokážou zjistit, zda žena porodí předčasně. Poslechněte si celý příspěvek.

Před několika lety předčasně porodila i Markéta Řehořová, její syn měl při narození 660 gramů. Obě její těhotenství byly o třetinu kratší, než je obvyklé. Své děti porodila v šestém měsíci, u druhého porodu málem sama zemřela. V začátku těhotenství jí přitom tělo žádný problém nesignalizovalo.

Matky už nemusí za svými předčasně narozenými dětmi dojíždět. Zlínská nemocnice jim postavila byty

Číst článek

„Byla jsem v 26. týdnu a řekli mi, že déle než do 28 týdne těhotenství se nepovede, abychom mohli být dál spolu,“ vzpomínala Řehořová.

Kdyby Markéta své děti rodila teď, měla by už mnohem větší šanci, že komplikace doktoři odhalí. Tým porodníků z pražské Všeobecné fakultní nemocnice totiž v rámci výzkumu  Pomáháme donošení zkoumá příčiny předčasných porodů. Podle Michala Kouckého, který v nemocnici vede oddělení pro rizikové těhotenství, jsou už první výsledky poměrně převratné.

Důležitý začátek

„Většina těhotenských komplikací tkví pravděpodobně v samém úvodu, v samém počátku těhotenství. Zdá se, že to není tak, jak jsme si mysleli dříve, že ten problém nastává až v průběhu, ale už je prostě dán,“ vysvětloval Koucký.

Pokud lékaři poznají, že je těhotenství rizikové, mohou matku hned v prvních měsících začít léčit. K úplnému donošení dítěte to sice stačit nemusí, podle neonatoložky Terezy Lamberské je ale každý další týden v děloze pro dítě zásadní.

„Ve 23. týdnu je to zhruba 30 až 40 procent dětí, které zemřou,“ zmínila Lamberská.

Podle dat, která teď doktor Koucký získal od pacientek na rizikovém těhotenství, hraje podstatnou roli imunita matky – a to ještě před početím.

Chyby v imunitě

Až ve třiceti procentech případů předčasných porodů, ale zdá se i dalších diagnóz, jako je třeba preeklampsie, se najdou nějaké chyby v imunitě, o kterých žena vůbec netuší.

V Česku přibývá předčasně narozených dětí. Na svět přijde dřív zhruba každý dvanáctý novorozenec

Číst článek

Markéta Řehořová na testy kdysi jít nemohla. Velkého strachu ji ale nakonec doktor Koucký díky novým datům přece jen zbavil, a to když otěhotněla její sestra. „Pokud se rodila miminka někomu v rodině dřív právě z nějakého důvodu, může tam být nějaký předpoklad.  Protože stejné geny má moje sestra, tak by se něco podobného mohlo stát mojí sestře.“

Markétině sestře se nakonec nemoc nepotvrdila a bez problému porodila zdravou holčičku. Nemusela se ale devět měsíců bát, jestli ji nepotkají podobné komplikace. Jenže stejné štěstí ročně nemá víc než 12 tisíc dětí, které na svět přijdou před termínem.

Pokud se podaří výzkum ještě rozšířit, mohl by se počet předčasně narozených dětí do budoucna výrazně zredukovat. Zatím ale chybí peníze, které Kouckého tým čerpá převážně od neziskovek. 

Tereza Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme