Aero je blízko podpisu lukrativní smlouvy s Libyí

Aero Vodochody je těsně před podpisem lukrativní zakázky pro Libyi. Jak potvrdil Radiožurnálu náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa, tato severoafrická země má zájem o generální opravy a modernizace proudových letadel L-39 Albatros. Vodochodská zbrojovka je tam dodala v 80. letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aero L-59 Albatros | Foto: Jan Rosenauer

Plných 17 let platilo vůči Libyi přísné embargo Evropské unie. Ta ho zrušila loni v říjnu a od té doby tam expanduje řada firem ze Starého kontinentu. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy, který tento týden jednal s úřadem vyzbrojování libyjské armády, může být zakázka pro Aero vzhledem ke svému objemu průlomová.

"Dobrá pozice Aera Vodochody je v tom, že je to výrobce, který může převzít nad letouny a jejich rekonstrukcí komplexní garanci, včetně tréninku lidí, kteří by se potom starali o údržbu."

Kromě oprav celkem 29 albatrosů by mohlo Aero proniknout do Libye i s novými proudovými letadly L-159. Ty zatím nemají žádného zahraničního zákazníka. Problém je ale v tom, že se na tuto severoafrickou zemi nadále vztahuje zbrojní embargo Spojených států. Mnoho součástek a přístrojů v bitevních letadlech z Vodochod přitom vyrobily americké firmy. Továrna by je proto musela nahradit jinými.

"Máme v Libyi velmi dobré jméno, jsme považováni za zemi, která má špičkové řešení, špičkové technologie, a myslím si, že by se tato šance neměla promarnit," dodává Martin Tlapa.

Libye má zájem také o civilní letadla. Nedávno tam jedna česká společnost dodala dva dopravní stroje L-410, třetí je podle náměstka na cestě.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme