Aero je blízko podpisu lukrativní smlouvy s Libyí

Aero Vodochody je těsně před podpisem lukrativní zakázky pro Libyi. Jak potvrdil Radiožurnálu náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa, tato severoafrická země má zájem o generální opravy a modernizace proudových letadel L-39 Albatros. Vodochodská zbrojovka je tam dodala v 80. letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aero L-59 Albatros | Foto: Jan Rosenauer

Plných 17 let platilo vůči Libyi přísné embargo Evropské unie. Ta ho zrušila loni v říjnu a od té doby tam expanduje řada firem ze Starého kontinentu. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy, který tento týden jednal s úřadem vyzbrojování libyjské armády, může být zakázka pro Aero vzhledem ke svému objemu průlomová.

"Dobrá pozice Aera Vodochody je v tom, že je to výrobce, který může převzít nad letouny a jejich rekonstrukcí komplexní garanci, včetně tréninku lidí, kteří by se potom starali o údržbu."

Kromě oprav celkem 29 albatrosů by mohlo Aero proniknout do Libye i s novými proudovými letadly L-159. Ty zatím nemají žádného zahraničního zákazníka. Problém je ale v tom, že se na tuto severoafrickou zemi nadále vztahuje zbrojní embargo Spojených států. Mnoho součástek a přístrojů v bitevních letadlech z Vodochod přitom vyrobily americké firmy. Továrna by je proto musela nahradit jinými.

"Máme v Libyi velmi dobré jméno, jsme považováni za zemi, která má špičkové řešení, špičkové technologie, a myslím si, že by se tato šance neměla promarnit," dodává Martin Tlapa.

Libye má zájem také o civilní letadla. Nedávno tam jedna česká společnost dodala dva dopravní stroje L-410, třetí je podle náměstka na cestě.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme