Američané vyšlou přes Česko vojenský konvoj, chtějí tak ukázat podporu spojencům

Koncem března projede přes Česko americký vojenský konvoj. Českému rozhlasu to potvrdil ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. Americká armáda přes české území stáhne na svou základnu v německém Vilsecku vojáky a obrněná vozidla, která se v Pobaltí a v Polsku účastní cvičení NATO.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký tank v Rize

Americký tank v Rize | Zdroj: Reuters

Bude to jeden z největších přesunů jednotek přes naše území v poslední době. Specifický je i tím, že vojenská technika pojede po vlastní ose a ne po železnici, jak je zvykem.

„Je to zhruba pět set mužů, sto kusů techniky, převládají především obrněné transportéry Stryker, to je něco jako řekněme náš Pandur,“ vysvětlil ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

Vysláním konvoje chtějí Američané demonstrovat svůj závazek vůči spojencům v NATO. V podobném duchu to komentuje i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

„Součástí toho, co se projednávalo na posledním summitu NATO, bylo, že je třeba, aby se jasně ukázalo, že v NATO platí jeden za všechny, všichni za jednoho,“ řekl Zaorálek.

O vstupu amerických vojáků na české území bude vláda jednat v pondělí.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme