‚Očekávám odpověď hodnou ministra, ne slohové cvičení.‘ Přečtěte si, co vytýkal Babiš Blatnému

Vláda v pátek na základě žádosti serveru iROZHLAS.cz zveřejnila pět vytýkacích dopisů, které během března 2021 zaslal premiér Andrej Babiš (ANO) dnes už bývalému ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému. Kritizuje ho v nich za malou podporu nových léků na covid-19, postup v tendru na antigenní testy do škol nebo strategii boje proti rakovině. Média už o obsahu dopisů psala v minulosti, takto pohromadě ale byly zveřejněny poprvé.

Tento článek je více než rok starý.

DOKUMENT Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukázka z dopisů, které posílal premiér Andrej Babiš (ANO) tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému

Ukázka z dopisů, které posílal premiér Andrej Babiš (ANO) tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Vážený pane ministře, omlouvám se, že Vám teď píši častěji než v předchozích měsících, ale dostáváme se do hlavní fáze boje s virem a já v této fázi vyžaduji po všech klíčových hráčích co možná nejvyšší výkon, akceschopnost a vysokou míru kooperace,“ stojí v dopise předsedy vlády z 23. března 2021 adresovanému tehdejšímu ministrovi zdravotnictví.

V průběhu března zaslal premiér Blatnému celkem pět dopisů. V té době se přitom začalo speklulovat o možném konci ministra zdravotnictví ve funkci. Obsahem korespondence byly výtky vůči jeho práci ve funkci šéfa resortu. Server iROZHLAS.cz si takzvané ‚vytýkací’ dopisy vyžádal přes informační zákon a zveřejňuje je v plném znění na konci článku.

Vláda přitom na první žádost dopisy zveřejnit nechtěla s tím, že Babiš nikdy Blatnému žádný „vytýkací“ dopis nezaslal. „Vzhledem k tomu, že žádný z dopisů předsedy vlády ČR adresovaných ministru zdravotnictví Janu Blatnému nebyl označen za „vytýkací“, nebylo z Vaší žádosti zcela patrné, jaké konkrétní dopisy žádáte poskytnout,“ napsal Úřad vlády redakci.

Spor o použítí léků

„Vámi zaslaný rozbor situace mě naprosto neuspokojil.“ Takovou větou začíná první dopis, který Babiš v březnu Blatnému adresoval. Premiér v něm bývalému ministrovi vytknul, že neshání aktivně léky na boj s nemocí covid-19 a nedostatečně informuje o možnosti podávat při léčbě protilátky. „Tento proaktivní přístup ze strany ministerstva zdravotníctví doposud postrádám.“

Diskuse proběhla bez ohledu na dopisy, reaguje Blatný. Babiš mu psal kvůli léku bamlanivimab

Číst článek

Možnosti léčby jsou také předmětem čtvrtého dopisu. Předseda vlády v něm požadoval, aby ministerstvo umožnilo pacientům léčbu lékem bamlanivimab v co největší míře. „V době, kdy nemáme dostatek vakcín, jste měl Vy jako ministr zdravotnictví umožnit indikovaným pacientům léčbu s protilátkami v největší možné míře, k čemuž ovšem podle mých informací nedošlo,“ popsal Babiš.

Redakce iROZHLAS.cz požádala o komentář k dopisům i Blatného. „Nejsem si vědom žádného pochybení,“ reagoval na zveřejnění korespondence stručně v SMS pro server iROZHLAS Blatný o odkázal na své odpovědi na dopisy. Server požádal o jejich zaslání ministerstvo zdravotnictví. Resort to ale odmítl s tím, že se nejedná o „veřejné“ dopisy.

Blatný se vůči výtkám už dříve ohradil na Twitteru. „Pan premiér dobře ví, že minulý týden proběhla, bez ohledu na dopisy, odborná diskuse o indikaci protilátkových léků.“ V České televizi také zmínil, že ačkoli se vžilo označení „vytýkací dopis“, mezi ním a premiérem jde o obyčejnou korespondenci. „Nemyslím si, že manažersky selhávám,“ bránil se Blatný.

Testy pro školy

Druhý dopis, datovaný stejného dne jako ten první, se týká nákupu testovacích antigenních sad pro žáky základních škol. Blatného resort měl podle něj zaslat pouze obecné technické parametry a přehled dosud udělených výjimek. Ministerstvo ale neurčilo, které sady jsou do škol nejvhodnější.

„Tento postup považuji za zcela alibistický, který vlastně nepřispěl k tomu, aby SSHR (Státní správa hmotných rezerv, pozn. red.) mohla efektivně a rychle nakoupit antigenní testy podle požadavků vlády a navíc nerozumím tomu, proč v každém jednotlivém případě jedná ministerstvo zdravotnictví rozdílně,“ dotazuje se premiér.

V následujícím dopise se Babiš věnuje národnímu plánu boje proti rakovině. S ministrem se podle zmíněného neshodnou na názvu strategie pro podporu onkologické prevence a péče, ani na preferenční podpoře center, které podle premiéra přináší do systému inovace a realizují klinický výzkum.

Odpověď hodná ministra

Poslední zaslaný dopis začíná výtkou, že Blatný zřejmě premiérův předchozí dopis „nečetl tak důkladně, jako (Babiš, pozn. red.) ten jeho“. „Vaše sdělení je, že něco nejde, aniž byste zmínil lepší alternativu,“ uvádí Babiš, načež se pustí do shrnutí situace kolem boje s epidemií a obrátí se na exministra s dotazem: „Snažíte se opravdu přispět k řešení situace ze všech sil i Vy?“

„Očekávám od Vás jasnou a stručnou odpověď hodnou ministra zdravotnictví ČR a lékaře, a nikoli další slohové cvičení, co nejde a proč to nejde,“ uzavírá pak předseda vlády svůj dopis z 29. března.

Jan Blatný byl už třetím pandemiálním ministrem zdravotnictví. Z funkce byl po pěti měsících odvolán na začátku dubna. Vystřídal ho ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger (za ANO).

Zveřejněné vytýkací dopisy si můžete přečíst zde:

Kristina Roháčková, Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme