Babiš chce, aby vláda pokračovala. Místopředseda ČSSD Šmarda by se podle něj měl vzdát nominace

Premiér Andrej Babiš (ANO) si přeje, aby pokračovala koalice mezi hnutím ANO a sociálními demokraty. Serveru iDNES.cz v neděli řekl, že pro zachování spolupráce dělá všechno. Kandidát na ministra kultury Michal Šmarda (ČSSD) podle něj svými výroky rozvrací kabinet ještě předtím, než do něj vstoupil. Pokud prý chce sociálním demokratům pomoci, měl by se podle premiéra vzdát nominace, aby strana mohla přijít s jiným kandidátem.

Praha (Aktualizováno: 13:37 18. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Předseda ČSSD Jan Hamáček v sobotu uvedl, že ČSSD chce ve vládě být, musí být ale dodržována Ústava i koaliční smlouva. Babiš trvá na tom, že žádný z těchto dokumentů neporušil on ani prezident Miloš Zeman.

Filip: Rekonstrukci Babišovy vlády bychom při odchodu ČSSD podpořili, ale nevstoupíme do ní

Číst článek

„Já jsem koaliční dohodu respektoval a respektuji ji, ale nemohu přehlížet řadu vyjádření pana Šmardy, kdy on ještě ani není ve vládě a už tu vládu rozvrací,“ uvedl Babiš. Zmínil například jeho kritiku ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO).

Pokud Šmarda chce ČSSD pomoci, měl by se kandidatury vzdát, míní Babiš. „A ať ČSSD přijde s jiným jménem a projedná to se mnou podle koaliční smlouvy,“ uvedl.

I ČSSD podle názoru premiéra už pochopila, že další trvání na místopředsedovi strany Šmardovi je nesmyslné, stejně jako celý několikaměsíční spor o výměnu ministra kultury. „Předpokládám, že změní názor,“ konstatoval Babiš.

Babiš: Pokud sociální demokraté nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou

Číst článek

Premiér odmítá, že by řešením mohla být výměna postů ve vládě, kdy by se ANO ujalo řízení kultury výměnou za jiný resort. Ministr kultury by měl podle Babiše být schopen reprezentovat v zahraničí, tedy mluvit aspoň jedním cizím jazykem, mít k tomu vzdělání a znalosti. „Respektuji koaliční smlouvu a nemám žádného konkrétního kandidáta,“ uvedl.

Babiš vyloučil, že by sháněl poslance, kteří by mu pomohli udržet ve sněmovně vládu i v případě, že by ji opustila ČSSD. „Proč bych to dělal. Takové uvažování nemám. Jsme ve vládě s ČSSD a předpokládám, že pokud konečně chce, abychom fungovali dál normálně, uzná, že Šmarda se stal svými mediálními vystoupeními pro účast ve vládě nepřijatelným,“ uvedl.

Neumí si představit, že by ČSSD z kabinetu odešla. „Pro ni je účast ve vládě velice výhodná. Možná by bylo za tím lepší udělat nějakou čáru a začít jakoby od začátku,“ navrhl.

Schůzky

Kvůli krizi kolem Šmardy má Babiš na úterý domluvenou schůzku s prezidentem, v pondělí by se měl sejít s Hamáčkem. Babiš v pátek prohlásil, že se Šmardou ve vládě nebude. Hamáček na to reagoval slovy, že je překvapen, že premiér změnil názor, když Šmardu prezidentovi sám navrhl.

Dodal, že ČSSD trvá na dodržení Ústavy a koaliční smlouvy. V pátek by mohlo situaci opětovně řešit předsednictvo sociální demokracie.

Spor o výměnu ministra trvá už čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu odvolal Antonína Staňka (ČSSD), ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna.

Tuto středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury. ČSSD požádal o navržení jiného kandidáta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme