‚Canc, který vám nadiktoval někdo z Evropy.‘ Babiš zaútočil na Piráty, maďarský zákon neodsoudí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se zřejmě ani dodatečně nepřipojí k červnovému dopisu 17 lídrů EU na podporu sexuálních menšin, jehož podnětem byl maďarský zákon zakazující osvětu o LGBT. Babiš ve sněmovně tento dopis označil za „canc“. Piráty, kteří se ho na důvod nepodepsání ptali, obvinil ze zrady a z rozvracení České republiky podle příkazů z Bruselu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Dan Materna | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„Oni (příslušníci sexuálních menšin) chtějí mít nějaké právo. Ne že já podepíšu nějaký canc, který vám nadiktoval někdo z Evropy,“ uvedl premiér. Reagoval tak na dotaz pirátského poslance Tomáše Martínka, zda se Česko připojí k výzvě proti cenzuře diskriminující menšiny vládou Viktora Orbána. Nevím, proč bych to dělal, odvětil Babiš.

„Mrzí mě, že pan premiér označuje dokument, který podepsalo v tuto chvíli už 18 hlav států za canc papíru. V dopise se státy zavazují dodržovat základní hodnoty, na kterých stojí Evropská unie, Maďarsko se v něm konkrétně ani nezmiňuje. Pokud si pan Babiš myslí opak, popírá tak to, že je ANO liberální strana, která bojuje za práva všech,“ řekl Martínek pro server iROZHLAS.cz v reakci na odpověď premiéra.

Česko i Maďarsko jsou podle premiéra svrchované země. Nevím, proč máme mluvit Maďarům do jejich zákonů, uvedl ministerský předseda.

Maďarský zákon zakazující zobrazování homosexuality mladším 18 let vešel v platnost

Číst článek

Podle něj se maďarský zákon netýká sexuálních praktik, ale má ochránit děti a rodiče. Rodiče mají vychovávat děti, ne nějaká neziskovka, uvedl předseda vlády. Poznamenal, že nemá problém s homosexuály a že má mezi nimi řadu přátel.

Více než polovina unijních zemí vyzvala 22. června Evropskou komisi, aby zasáhla proti novému maďarskému zákonu, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoli materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví.

Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová o den později označila normu za ostudnou a oznámila, že komise se konkrétními kroky pokusí přimět Maďarsko ke zrušení zákona. Spor podle Babiše zřejmě skončí u jednoho z evropských soudů.

‚Je to zrada‘

Babiš obvinil Piráty z toho, že Česko chtějí podřídit EU mimo jiné v otázce přijímaní migrantů. Vy chcete rozvrátit tuhle zemi. Jdete do Evropského parlamentu pro noty na rozvrácení České republiky. Vy chodíte do Bruselu a dostáváte tam noty, toto je normálně zrada, rozhořčil se předseda vlády.

Piráti patřili mezi iniciátory unijního vyšetřování Babišova střetu zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert, který předseda vlády vložil do svěřenských fondů. Premiér střet zájmů odmítá. Šetření Evropské komise označil za účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů.

ČTK, piv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme