Arcibiskupství vysvětluje Halíkovo napomenutí. Nešlo podle něj jen o Istanbulskou úmluvu

Pražské arcibiskupství se vrátilo k napomenutí kněze, teologa a filozofa Tomáše Halíka. Zveřejnilo vysvětlení, podle kterého nebyl pokárán pouze v souvislosti s Istanbulskou smlouvou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Halík | Foto: Filip Jandourek

Tomáš Halík byl pokárán už  listopadu. Na svém webu popisuje déle trvající spory s kardinálem Dukou a také to, proč se postavil proti zářijovému kontroverznímu kázání kněze Petra Piťhy důrazně odmítající zmíněnou úmluvu. Česká biskupská konference v čele s Dukou se naopak za Piťhu staví a pakt odsuzuje.

Pražské arcibiskupství ve čtvrtek uvedlo, že napomenutí Halíka je třeba chápat v širších souvislostech, nejen v otázce Istanbulské úmluvy a debaty o ní.

Istanbulská úmluva proti násilí na ženách a domácímu násilí, která v Česku čeká na ratifikaci, vyvolává v zemi rozporuplné reakce. Emoce zvířilo zvlášť svatováclavské kázání katolického kněze Piťhy, podle něhož by přijetí vedlo k roztržení rodin, odebírání dětí a deportacím odpůrců do vyhlazovacích táborů. Česká ženská lobby na něj podala trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy.

Kardinál Duka podpořil Piťhu, který kázal proti Istanbulské úmluvě. Halík kněze kritizuje

Číst článek

Halík uvedl, že Piťhův projev považuje za „formou i obsahem krajně nevhodný, hodící se spíše do bulváru než do katedrály na velký církevní svátek“. „Považoval jsem za svou povinnost ukázat i veřejně, že takové proslovy (...), vyvolávající paniku místo naděje a předem diskreditující svou úrovní církev pro potřebnou seriózní debatu o vážných otázkách kolem sociologických teorií genderu, nejsou jediným hlasem v církvi,“ říká Halík.

Zatímco podle prohlášení sedmi křesťanských církví by úmluva ohrozila tradiční rodinu a postavila muže a ženy proti sobě, Českobratrská církev evangelická uvedla, že Česko by úmluvu mělo ratifikovat.

Napomenutí od biskupů

V médiích se objevila informace, že Duka Halíka pokáral během diskuse v polovině listopadu na kněžském dnu, který byl věnován právě Istanbulské úmluvě a tématu genderu. Pražské arcibiskupství ve čtvrtek uvedlo, že napomenutí je datované 12. listopadu a netýká se diskuse na kněžském dnu. „Toto napomenutí je v souladu se stanoviskem celé biskupské konference (ČBK), tedy všech diecézích biskupů,“ uvádí arcibiskupství.

Napomenutí mimo jiné zmiňuje, že Halík „ve svých mediálních vystoupeních napadá stanoviska vydaná k různým aspektům veřejného života jeho biskupem, popřípadě ČBK.“ Podle arcibiskupství napomenutí platnosti nabývá kolem poloviny ledna.

Halík na svém webu dodává, že s Dukou se přátelil 50 let, s Piťhou ještě déle. „Spolupracovali jsme v podzemní církvi, ale nynější doba (...) mnohé věci prověřuje; doufám, že po blížícím se Dominikově penzionování, patrně v řádu několika měsíců, zase konečně najdeme chvíli na vyjasňující osobní rozhovor,“ píše Halík.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme