Armáda chce lépe vyzbrojit a vycvičit vojáky v záloze. Zatím chybí peníze

Vlastní zbraň, vyšší odměnu a kvalitnější výcvik. To by měli nově dostat vojáci v záloze. Počítá s tím koncepce armády, která má začít platit od příštího roku. Armáda chce zároveň do pěti let zvýšit počet vojáků aktivních záloh ze současných 1200 na 5000. Není ale zatím jisté, jestli nakonec bude na změny dostatek peněz. Ministerstvo obrany proto bude jednat s ministerstvem financí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci, ilustrační foto

Vojáci, ilustrační foto | Foto: Olga Štrejbarová

„Chtělo by to častější cvičení, abychom to, co máme umět, uměli na sto procent," zhodnotil před časem rotný aktivních záloh z Vysočiny Petr Hylas. A souhlasí s ním i nový koordinátor záloh Ludvík Cimburek. Doteď ale byla cvičení nejednotná. To by se mělo změnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová koncepce armády počítá s lepší výzbrojí i výcvikem vojáků v záloze. Do pěti let chce zvýšit počet vojáků aktivních záloh

„Krajská vojenská velitelství si dělají cvičení svoje. Náčelník generálního štábu rozhodl, že udělá cvičení ve větším formátu," řekl Cimburek.

První společné cvičení čeká všechny vojáky v záloze na jaře. Dostat by měli také vlastní zbraň. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář to považuje za základ:

„Hodnotíme možnosti, kde by se zbraně mohly ukládat. Aby v případě povolání ten aktivní záložák přišel k vojenské jednotce a věděl, že tam má zbraň, přilbu, další prostředky," vysvětlil.

Vycvičené zálohy armáda nasazuje hlavně v Česku. Například by mohly pomoct policii při kontrole uprchlíků. Josef Bečvář chce do pěti let zvýšit počet vojáků v záloze ze současných 1200 na 5000.

Vybavení záloh a nábor nováčků by ale mohl zbrzdit nedostatek peněz. Ministerstvo obrany zatím neví, jaký bude mít v následujících letech rozpočet. Výhledově mu chybí tři miliardy korun, upozornil šéf úřadu Martin Stropnický z hnutí ANO.

„Rozpočet na příští rok je solidní. Pro nás je strašně důležité ale vědět za ten rok 2016, protože ty velké investice se dělají ve třech letech. Aby se vůbec mohly zahájit, potřebujete mít garanci finančních prostředků," uvedl Stropnický. O rozpočtu bude jednat s ministerstvem financí.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme