Atrapy policistů vyklízejí pozice. Kradli je zloději a řidičům už se okoukaly

Když řidič zahlédne u silnice policejní hlídku, nejspíš automaticky ubere plyn a zpomalí. Právě s tímhle počítali autoři figurín policistů, které se objevovaly a stále ještě objevují na nebezpečných místech. Plastoví strážci zákona ale pomalu vyklízejí pozice. Obce už o ně zájem nemají, některé navíc musely maketu kupovat hned několikrát. Třeba jako Slatiňany na Chrudimsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maketa policisty (ilustrační foto)

Maketa policisty (ilustrační foto) | Foto: Monika Pustovková

„Stojíme na příjezdu do Slatiňan od Nasavrk. Vidíte, jaký je tady provoz. Několik let jsme tady používali makety v životní velikosti,“ ukazuje starosta Slatiňan Ivan Jeník (BEZPP).

Plastoví strážci ale od značky s názvem obce zmizeli. I když „zmizeli“ není úplně to správné slovo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obce ztrácejí zájem o makety policistů. O zkušenosti Slatiňan s tímto bezpečnostním prvkem se zajímal Josef Kopecký

„Dvě makety nám byly zcizeny přímo z místa,“ objasňuje starosta. „Nevím, jestli chtěl někdo na zahrádku místo trpaslíka,“ poznamenává.

Jednu maketu pak podle něj zničil řidič, který na ni úmyslně najel a porazil ji.

„To mělo ještě dohru, protože on si nevšiml, že za ním jede auto, ve kterém shodou okolností byli příslušníci. Hned ho zastavili a pak to mělo dlouhé vyšetřování o tom, jestli nemohlo dojít k útoku na veřejného činitele. Od té doby jsme nic jiného nepořídili a řešili jsme to jiným způsobem,“ dodává Ivan Jeník.

Že mají policejní atrapy nejlepší roky už za sebou, potvrzuje i Gabriela Plešáková z firmy, která nápad v Česku zaváděla. „Nemyslím si, že mají úplný zájem, protože si to nikdo sám o sobě nevyhledal,“ řekla.

Ještě loni firma prodala 20 maket, letos ani jednu

Vloni prodal distributor 20 umělých policistů. Letos zatím ani jednoho. Podle Gabriely Plešákové pořád platí, že je to nejjednodušší cesta, jak okamžitě vyřešit naléhavý dopravní problém. Jenže strašáci už se mezi lidmi okoukali a navíc existují i jiné cesty, jak auta zpomalit.

„Ještě máme další možnosti, například retardéry 20, 30, 40. To vše lze nainstalovat a pak nepotřebujeme strašáky,“ říká zástupce BESIPu Otakar Švec.

Klesající zájem o umělé policisty má ještě jedno vysvětlení - zvýšil se totiž počet těch skutečných.

ČRo, Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme